ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Kovo 24oji tarptautinė tuberkuliozės diena

kovo 23rd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu kovo 24 d. minima Tarptautinė  tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti planetos gyventojus apie šią pavojingą ligą.

1882 m. Robertas Kochas atrado tuberkuliozės lazdelę ir nutiesė kelią šios ligos diagnostikai ir gydymui. Buvo prognozuota, kad, kaip ir kitos infekcijos, tuberkuliozė bus likviduota. Nepaisant to, iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos.

Kelmės rajone pastaraisiais metais mažėjo sergančiųjų tuberkulioze. Praėjusiais metais buvo išaiškinti 10  (2010 m.- 18; 2009-24; 2008-30) naujų atvira plaučių tuberkulioze sergančių asmenų. Sergamumo rodiklis 2011 metais atvira plaučių tuberkulioze Kelmės rajone  buvo 28,1 atvejo 100.000 gyventojų, Lietuvoje šis rodiklis – 31,5.

Tuberkuliozė – infekcinė liga,  kurios sukėlėjos – tuberkuliozės mikobakterijos. Liga  plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tuberkuliozė gali pažeisti bet kurį organą, tačiau sveiki žmonės dažniausiai užsikrečia nuo sergančiųjų plaučių tuberkulioze.

Tuberkuliozės simptomai yra įprasti – silpnumas, nuovargis, karščiavimas, svorio kritimas, gali atsirasti bronchų bei plaučių pažeidimo simptomų. Jei šie simptomai nepraeina apie tris savaites, reikia kreiptis į gydytoją. Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.

Tuberkuliozė vaistais yra gydoma apie 6 mėn. Labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų gydoma taisyklingai. 92 proc. sergančiųjų atvirosios tuberkuliozės forma galima visiškai išgydyti, jeigu nenutraukiamas gydymas. Neišgydžius ligos visiškai ir netaisyklingai vartojant vaistus, ligonio organizme ima vystytis atsparios vaistams bakterijų rūšys. Nėra naujų vaistų nuo tuberkuliozės, yra tik tų pačių penkių vaistų derinys. Po pasaulį keliaujanti tuberkuliozės bakterija jau spėjo prie jų prisitaikyti.

Atvirąja tuberkuliozės forma sergantis žmogus yra svarbiausias tuberkuliozės platintojas. Toks žmogus per metus gali užkrėsti 15–20 sveikų žmonių. Todėl labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų diagnozuojama ir pradedama gydyti kuo anksčiau.

Pati geriausia tuberkuliozės prevencijos priemonė yra užkrečiamų tuberkuliozės atvejų sėkmingas išgydymas.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, skrepliavimas, atkosėjimas krauju – nedelskite!

Būkime  dėmesingi savo sveikatai!   Medikai, būkite atidūs pacientų nusiskundimams!

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.