ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

KOVO 3-ČIOJI TARPTAUTINĖ AUSŲ IR KLAUSOS DIENA

kovo 3rd, 2021 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

Ši diena nėra pasirinkta atsitiktinai: kovo 3 diena (03.03) – reprezentuoja dvi žmogaus ausis, kurios primena skaičių „3“.

Kokiu tikslu minima Tarptautinė ausų ir klausos diena? – Klausos netekimas yra viena iš didžiausių globalių sveikatos problemų ir vienas dažniausiai pasaulyje nustatomų (diagnozuojamų) sutrikimų. Klausos praradimas sutrikdo bendravimą, pasaulio pažinimą, dėl jo vyksta asmenybės socialinė izoliacija, vystosi nuotaikos sutrikimai ir pan. Šios dienos esmė pasaulyje – priminti, ir taip pat informuoti tiek vaikus, tiek suaugusius apie klausos reikšmę kasdieniniame gyvenime, jos galimų sutrikimų priežastis, galimybes ją apsaugoti, taip pat apie naujausius gydymo būdus. Pastebėta, kad Lietuvos žmonės per vėlai kreipiasi į specialistus dėl klausos sutrikimų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis – pusę visų kurtumo ir klausos sutrikimų atvejų būtų galima išvengti juos nustačius laiku.

Pagrindinės klausos sutrikimo priežastys

1. Genetinis sutrikimas ir paveldėjimas.

2. Infekcija ir virusinės ligos – ( tokios, kaip: gripas, tymai, skarlatina , raudonukė, meningitas, virusinis hepatitas ir pan.)

3. Intoksikacija – (apsinuodijimas gyvsidabriu, švinu, fosforu, benzinu, vaistais).

4. Trauma – (akustinė trauma (fejerverkai, garsi muzika, darbas triukšme), galvos smegenų trauma, elektrotrauma, ausies sužalojimas (būgnelio plyšimas, aštraus daikto ar svetimkūnio patekimas į ausį). 

5. Vidaus organų susirgimai – (širdies kraujagyslių sistemos ligos, kraujo ligos, inkstų ligos, endokrininės ligos, vitaminų stoka, spindulinė liga).

6. Centrinės nervų sistemos susirgimai – galvos smegenų išeminė liga, kraujagyslių spazmai, encefalitai, epilepsija, išsėtinė sklerozė, aterosklerozė.

7. Klausos organo ligos besikomplikuojančios kurtumu – ūmus ir lėtinis otitas, otosklerozė, senatvinis prikurtimas. 

8. Kai kuriais atvejais yra sudėtinga nustatyti klausos sutrikimo priežastį. Jei audiologai nenustato tikslios ligos priežasties, vis tiek ji gali būti susijusi su anksčiau išvardintais faktoriais.

Klausos tyrimų svarbaVienintelis būdas palengvinti klausos praradimą yra jį atpažinti ir ieškoti pagalbos. Tačiau daug žmonių gyvena su klausos praradimu taip ilgai ir taip su juo susigyvena, kad net nežino, jog jie jį turi. Žmogaus smegenys yra labai lanksčios ir puikiai moka prisitaikyti, taigi laikui bėgant prisitaikys ir prie jūsų klausos praradimo. Tačiau, kuo ilgiau esate be gydymo, tuo klausa tampa blogesnė.

Kad išvengtumėte tolimesnės didesnės žalos, turite veikti. Žinant, kaip ausys veikia, pirmasis žingsnis yra atpažinti, suprasti klausos problemą, kai ji atsiranda. Periodiškai tikrinkite klausą ir nedvejodami kreipkitės į audiologą, jei manote, kad galbūt turite problemų su klausa. Jei jums vystosi kažkokia klausos praradimo forma, jos ankstyvas nustatymas gali jus išgelbėti nuo didesnės žalos ir išvengti streso, psichikos problemų ir kitų šalutinių klausos praradimą lydinčių reiškinių.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.