ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

RUGSĖJO 9-TOJI – VAISIAUS ALKOHOLIO SINDROMO DIENA

rugsėjo 9th, 2020 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

Kas yra vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS)? Tai įgimtas sindromas, kurio galima išvengti, jei nevartojama alkoholio per nėštumą.

Devinto metų mėnesio devintoji diena pasirinkta todėl, kad dar kartą būtų priminta, jog moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų.
Alkoholį vartojanti nėščia moteris savo vaikui daro nepataisomą žalą. Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis.
Mitas, kad nuo Vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) kenčia tik alkoholiu piktnaudžiaujančių mamų vaikai. Bet koks alkoholio kiekis, pavartotas kritiniu metu, yra labai pavojingas ir gali turėti lemiamų pasekmių. Šia tema kalbėti svarbu, todėl, kad ši problema, kaip nedaugelis medicinoje, yra išsprendžiama. Akivaizdžius veido, vidaus organų pakenkimus gydytojai mato iš karto, tačiau egzistuoja ir daug subtilesni pakitimai, kurie vystosi dėl nedidelio alkoholio kiekio. Jie atsiranda vėliau, vaikui augant, bręstant, pradėjus kalbėti, eiti į mokyklą. Tada viskas yra nurašoma socialiniams dalykams, auklėjimo problemoms. Tačiau, mokslininkai jau aiškiai nustatė, kad alkoholis sugeba pažeisti nervinių ląstelių migraciją, jų ryšių formavimąsi galvos smegenyse. Todėl vaikas yra iš esmės pažeidžiamas, o jį pagydyti – nebeįmanoma. Pažeidimai dažnai būna psichiniai: hiperaktyvumas, nesugebėjimas sukaupti dėmesio, mokymosi sunkumai, sutrikusi smulkioji motorika, nesugebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų, uždelstas psichinis vystymasis, kalbos sutrikimai, klausos sutrikimai, mitybos sutrikimai. Aptikti juos galima tik vėlesniame amžiuje.
Etilo alkoholio molekulė yra maža, gerai tirpsta vandenyje ir riebaluose, todėl lengvai pereina per ląstelių membranas, įveikia placentos barjerą. Etilo alkoholis greitai patenka į žmogaus audinius, organus, kuriuose gausu kraujagyslių, gera kraujotaka. Žmogaus smegenys turi gausų kraujagyslių tinklą, todėl jas labai greitai pasiekia didžiausia alkoholio koncentracija. Moters organizme išgerto alkoholio koncentracija kraujyje būna didesnė nei vyro dėl mažesnio kūno ir didesnio riebalinio audinio bei mažesnio fermentų aktyvumo. Tai lemia sumažėjusį alkoholio skaidymą.
Vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS) yra ledkalnio viršūnė, sunkiausias pažeidimas visų sutrikimų įvairovėje dėl alkoholio vartojimo per nėštumą. VAS dažnis yra maždaug 1 iš 1 000 gyvagimių. Pavojingiausias laikotarpis VAS yra nuo trečios iki dešimtos nėštumo savaitės po pastojimo. Jei tuo metu moteris vartoja alkoholį kasdien po maždaug 28 gramus absoliutaus spirito (340 g alaus arba 141 g vyno, arba 42,5 g degtinės), tai yra VAS rizika apie 40 proc.
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.