ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Žiemą atkunta utėlės

sausio 24th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Pedikuliozė – tai utėlių parazitavimas ant žmogaus kūno. Užsikrėsti gali bet kas, turėjęs glaudų kontaktą su utėlėtu žmogumi ar jo daiktais. Moterys ir mergaitės dažniau užsikrečia pedikulioze nei vyrai ir berniukai. Ši liga seniai nėra siejama vien tik su apsileidimu ir higienos įgūdžių stoka, nes utėlės nepaiso nei socialinės padėties, nei titulų, nei pareigybių, nei amžiaus – jos vienodai mėgsta tiek nešvarias, tiek švariai išplautas galvas (pastarąsias net labiau). Utėlės neskraido ir nešokinėja, bet labai greitai moka perropoti pas naują šeimininką, ypač jei yra glaudus kontaktas. Be to, jos gali pereiti iš vieno galvos apdangalo ar apykaklės į kitą, jei rūbinėje paltai sukabinti vienas šalia kito. Utėlės gali kantriai laukti (bet ne ilgiau kaip 2 paras) sėdėdamos ant visuomeninio transporto kėdės atlošo, kol atsiras tinkamas „maisto šaltinis“. Užsikrėsti pedikulioze galima bet kur ir bet kada: prisiglaudus prie bendrakeleivio, bendramokslio ar bendradarbio, sportuojant, žaidžiant, linksminantis, dėvint užkrėstus rūbus, naudojant užsikrėtusio žmogaus rankšluosčius, šukas, šepečius, gulint užsikrėtusio žmogaus lovoje, ant čiužinio, ant kilimo ir t.t. Užsikrėtus vienam asmeniui, utėlės gali tapti visos šeimos ar kolektyvo problema. Utėlės dažniausiai įsikuria paausio srityse ir kaklo srityje, ties plaukų augimo riba. Rečiau utėlės aptinkamos blakstienose, antakiuose ir kitose kūno vietose. Utėlės ant savo kojų turi nagus, kuriais laikosi tvirtai įsikibusios plaukų. Žmogaus plaukuose gyvenančios utėlės misdamos krauju gali išgyventi iki 30 parų.

Kasmet pasaulyje apie 10  milijonų žmonių vis dar užsikrečia pedikulioze. Lietuvoje kasmet registruojama apie pusantro  tūkst. pedikuliozės atvejų, Šiaulių  apskrityje 2011 metais registruoti 117 atvejų.  Kelmės rajone asmens sveikatos priežiūros įstaigose  2010 metais registruoti 2 atvejai,  2011 metais registruota 14  atvejų. Skaičiai nėra dideli, tačiau realios situacijos neatspindi. 2011 metais Kelmės rajono bendrojo lavinimo mokyklose  visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokyklose, patikrinio 3100 mokinių dėl utėlėtumo, iš jų 66 mokiniai buvo užsikrėtę pedikulioze (60 mergaičių ir 6 berniukai). Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, radę mokinio galvoje utėlių ar glindų,  turi informuoti mokinio tėvus, kurie privalo kreiptis pas savo šeimos gydytoją,  nes gydymą nuo pedikuliozės paskiria gydytojas. Mokinys į mokyklą gali sugrįžti tik tada, kai utėlės išnaikinamos (t.y. nerandama nei utėlių, nei glindų). Mokyklos vadovybė gali pareikalauti iš tėvų raštiško patvirtinimo, kuriame nurodytų, kokiomis priemonėmis ir kada buvo naikinamos utėlės. Tačiau dažniausiai dėl šios problemos į gydymo įstaigas nesikreipiama, ypač jeigu problema liečia asocialią šeimą.

O kaip apsaugoti mokinius, kurie mokosi kartu su utėlėtais vaikais? Ši problema tampa asmenine kiekvienos šeimos problema.

Ką daryti jei užsikrėtėte pedikulioze?

Siekiant efektyviai išnaikinti utėles, naudojami 2 utėlių šalinimo būdai: cheminis ir mechaninis. Svarbiausia, kad utėlių šalinimas būtų saugi procedūra. Jeigu pasirenkamas cheminis būdas, geriausia preparatą (vaistus) pirkti vaistinėje pasitarus su vaistininku. Pasirinkus mechaninį utėlių šalinimo būdą, suaugusių utėlių ir glindų šalinimas atliekamas naudojant specialias tankias šukas. Plaukus reikia kruopščiai šukuoti tol, kol neliks nei utėlių, nei jų kiaušinėlių (glindų). Netgi po utėlių naikinimo tam skirtais preparatais plaukus būtina iššukuoti specialiomis šukomis, kad būtų pašalintos negyvos utėlės ir apmarintos glindos, kurios gali atgyti. Norint atsikratyti utėlių, reikia gydyti visus užsikrėtusiuosius. Išnaikinus utėles galvoje, būtina plauti ir dezinfekuoti patalynę, rūbus ir asmeninius daiktus (šukas, šepečius ir t.t.). Rūbus ir daiktus, kurių negalima plauti ar skalbti (paltai, kepurės, skrybėlės, kai kurie žaislai ir kt.), rekomenduojama išvalyti cheminio rūbų valymo valykloje. Daiktus, kurių negalima nei išskalbti, nei išvalyti cheminiu būdu, reikia sudėti į polietileno maišą, sandariai užrišti ir palikti dviem savaitėms ( per tą laiką visi parazitai žus).

Kaip išvengti utėlių:

1.  Niekuomet nedėvėkite  svetimų viršutinių rūbų, ypač  jei abejojate jų savininkų švara.

2. Prižiūrėkite plaukus ( kasdien juos šukuoti , kai reikia – plauti, kirpti).

3. Naudokite  tik asmeninius  reikmenis (šukas, plaukų šepečius, plaukų sages, kepuraites, skrybėlaites ir kt.).

4. Dėvėkite švarius asmeninius baltinius, drabužius ir laiku juos keiskite, valykite,  skalbkite, lyginkite.

5. Naudokite  švarią patalynę, ją keiskite, ypač svarbu ją keisti po maudymosi.

6. Vengite  lytinių santykių su utėlėtais asmenimis.

7. Pastoviai valykite patalpas bei aplinkos daiktus.

8. Nuolat tikrinkite, ar neturi kuris nors šeimos narys utėlių, o pastebėję tuojau stenkitės jas išnaikinti.

9. Venkite naudotis svetima lova ir svetima patalyne.

10. Apsilankę įtartinos šeimos namuose nedėkite savo drabužių kur papuola, ypač lankydami ligonį.

Lina Balčiūnienė

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.