ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

BALANDŽIO 7-oji – PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA

balandžio 7th, 2020 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

Sveikata – ne viskas, bet be sveikatos visa kita – niekas. Šie minties galiūno Sokrato žodžiai, ko gero, bus aktualūs tol, kol gyvuos žmonija.

Pasaulinė sveikatos diena yra minima kasmet balandžio 7 d. Data nebuvo pasirinkta atsitiktinai. Ji skirta Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sukūrimui. Šis įvykis, įvykęs 1948 m., buvo svarbus žmonijai. Pokario laikotarpiu vaistų ir medicinos personalo trūkumas, antisanitarinės sąlygos, badas ir kiti veiksniai lėmė epidemijų plitimą. PSO sukūrimas leido tarptautiniu lygiu spręsti svarbių klausimų sprendimą. Prie organizacijos prisijungė 197 valstybės. Taigi, šią dieną inicijuoja PSO nuo 1950 metų. Diena minima siekiant supažindinti visuomenę apie tam tikras su sveikata susijusias temas, šitaip pabrėžiant PSO prioritetines sritis. Šių metų sveikatos dienos tema skirta pavojingų ligų gydymui ir pandemijai.

Pandemija – naujos ligos išplitimas pasauliniu mastu.Pandemijos statusas ligai suteikiamas, kai yra matomas platus ir nenustojantis plitimas nuo žmogaus žmogui ne vienoje pasaulio valstybėje tuo pat metu. Pandemijomis dažniausiai apibūdinamos tokios plačiai išplitusios ligos, kurios paveikia žmones. PSO teigimu, per pastaruosius 100 metų pasaulį ištiko iš viso trys pandemijos. Pandemijos kyla ne pagal tam tikrą dėsningumą, todėl neteisinga informacija, kad dabartinis koronaviruso protrūkis yra viena iš kas 100 m. kylančių pandemijų. Anot mokslininkų, virusų protrūkiai dažniausiai yra atsitiktiniai. Pandemijos yra labiau tikėtinos, kai virusas būna dar niekad anksčiau neužfiksuotas, geba lengvai užkrėsti žmones ir plinta nuo žmogaus žmogui gan efektyviai. Koronavirusas, deja, atitinka visas kategorijas.

Naujojo koronaviruso pandemija aiškiai „įsibėgėja“, perspėjo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovas Tedrosas A. Ghebreyesusas. Nuo pirmo pranešto atvejo prireikė 67 dienų pasiekti pirmąjį 100 000 atvejų, 11 dienų – pasiekti antrą 100 000 atvejų, ir tik keturių dienų – pasiekti trečią 100 000 atvejų. Pasaulio šalys, suprasdamos, kad virusai gali pažeisti ne tik pavienius žmones, bet ir įkalinti ištisus miestus, imasi visų įmanomų saugumo priemonių. Kiekvienas iš mūsų taip pat galime prisidėti prie grėsmingos pandemijos suvaldymo.

Yra 3 svarbūs žingsniai:

  • Likime namuose;
  • Plaukime rankas, vėdinkime patalpas;
  • Bendraudami laikykimės tinkamo atstumo.

Audronė Palubinskienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.