Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena. 1882 m. kovo 24-ąją Robertas Kochas atrado tuberkuliozės sukėlėją – tuberkuliozės mikobakteriją. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės (TB) epidemiją pasaulyje.
Tuberkuliozė – lėtinė infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės bakterijos. Kasmet pasaulyje nuo šios ligos miršta keli milijonai žmonių, o užsikrėsti gali ir vaikas, ir suaugęs. Baisiausia tai, kad sergantysis atvira, negydoma tuberkulioze, per metus gali užkrėsti apie 15 žmonių.
Tuberkuliozės požymiai – ilgai trunkantis kosulys, bendras organizmo nusilpimas, svorio kritimas, skausmas ne tik kosėjant, bet ir kvėpuojant, kraujingas kosulys, šaltkrėtis.
Ligonis, kosėdamas ar čiaudėdamas, ore paskleidžia bakterijas, kurios kvėpavimo takais patenka į sveikų žmonių organizmą. Likusios bakterijos nusėda ant daiktų. Jei patalpa nevėdinama ir į ją nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai pro atvirą langą, bakterijos gali gyvuoti mėnesiais ir metais. Svarbu atsiminti: tuberkuliozės bakterijų nenaikina šaltis, taigi jos labai gyvybingos.
Kelmės rajono ugdymo įstaigose kovo 18-25 dienomis buvo minima tarptautinė Baltosios ramunės – tuberkuliozės diena. Mokyklose mokiniai pagamino gėles tam, kad jos bent vienai dienai pražystų mokyklose. Mokiniai išklausė pateiktą informaciją apie tuberkuliozę bei padiskutavo su sveikatos priežiūros specialistėmis apie vykdomą tuberkuliozės prevenciją ir kaip apsisaugoti nuo šios ligos. Lietuvos Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras kvietė mokyklas, prisijungti prie iniciatyvos „ABC apie TB“. Informacija mokyklų bendruomenėms stendiniuose pranešimuose ir straipsniuose. Baltos ramunės papuošusios ugdymo įstaigas atkreipė mokyklų bendruomenių dėmesį į sergamumo tuberkulioze problemą, suteikė informacijos apie profilaktines priemones ir išreiškė solidarumą sergantiems.
Živilė Rukienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą
Leave a Reply