ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

ŠVENTĖS-NE PIETŲ PERTRAUKA

gruodžio 21st, 2018 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

Artėjančios metų šventės- ne pietų pertrauka, jos netrunka tik pusvalandį. Jei yra šventė, ją bet kuriuo atveju švenčiame, tęsiame šeimoje puoselėjamas tradicijas, tarp jų-ir šventinių patiekalų. Kalėdos būna vieną kartą metuose ir jei ant stalo atsiras ir riebesnių patiekalų, nebus problema. Daug blogiau, kai žmonės, prisigaminę įvairių nekasdieniškų patiekalų, persivalgo. Todėl per šventes neribokite maisto asortimento-ribokite suvalgomo maisto kiekį.

KOKIAS PASEKMES GALI SUKELTI PERSIVALGYMAS?

Suvalgytas didesnis kiekis riebaus maisto gali ne tik apsunkinti virškinimą, bet ir sukelti kasos uždegimą, tulžies pūslės akmenligės priepuolį. Paūminti vienokią ar kitokią ligą galima ir primaišius įvairiausių patiekalų.

KAIP IŠVENGTI PERSIVALGYMO?

Neprisikrauti per daug maisto į lėkštę, o visko paragauti po truputį, riboti patiekalų kiekį, valgyti neskubant, mėgaujantis. Atsisėdus prie stalo pirmiausia patariama valgyti vaisius ir daržoves, kad skrandyje nebūtų sukeltas rūgimo procesas. Valgant skirtingus patiekalus patartina daryti 20 min. pertraukas. Reikėtų stengtis nesluoksniuoti maisto: sūru-saldu-sūru-saldu. Pasijutus blogai, visų pirma reikėtų nustoti valgyti, nepamiršti gerti skysčių, mineralizuoto vandens, nes skysčiai padeda ir išplauti organizmą ir virškinti maistą.

NEAPSINUODYKITE MAISTU

Ryškėja tendencija, kad vis daugiau perkama jau paruošto vartoti maisto, nors vertingiausias jis yra ką tik pagamintas.
Dažniausiai žarnyno infekcijas sukelia bakterijos. Žarnyno užkrečiamųjų ligų inkubacinis periodas gali trukti nuo kelių valandų iki 7 parų. Pagrindiniai ligos simptomai – pykinimas, vėmimas, viduriavimas su krauju, gleivėmis, karščiavimas, pilvo, galvos skausmai. Esant virusinės kilmės viduriavimams gali būti ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių.
Ūmių žarnyno infekcinių susirgimų galima išvengti laikantis paprastų ir visiems žinomų taisyklių:
• Negalima neapgalvotai taupyti vandens asmens higienai, o elektros energijos – maisto produktų saugumui.
• Prieš gaminant patiekalus iš žalios mėsos, paukštienos, kiaušinių ir baigus juos gaminti, būtina nusiplauti rankas, nuvalyti stalus, tinkamai išplauti indus bei įrankius.
• Gaminamą ir paruoštą maistą reikia laikyti tinkamoje temperatūroje, greitai gendantį – tik šaldytuve. Būtina saugiai atskirti paruoštus vartojimui produktus nuo žalių.
• Negalima bet kur valgyti neaiškios kilmės patiekalų, ne šaldytuve laikytų produktų, žalių kiaušinių, nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, ypač paukštienos, taip pat žuvies, bei neplautų vaisių ir daržovių.
• Ypač rizikinga pirkti maisto produktus (pieną, varškę, sūrį, ir kt.) iš privačių atsitiktinių asmenų, kuriuos žadate naudoti maisto gaminimui be terminio apdorojimo.
• Įsigyjant maisto produktus būtina atkreipti dėmesį į jų realizavimo datą.
• Kepant mėsą ant laužo, orkaitėje ar keptuvėje svarbu ją gerai iškepti, nes pavojingos bakterijos žus, kai temperatūra gabalo viduje bus ne žemesnė kaip 80-90°C. Mėsa gabalo viduje neturi būti rausva – priešingu atveju galime susirgti žarnyno užkrečiamosiomis ligomis.
Kad persivalgymas nesudrumstų jūsų šventinės nuotaikos, nepamirškite, kad šventės neturėtų būti orientuotos vien tik į maistą.

Informaciją parengė Audronė Palubinskienė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *