ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

GEGUŽĖS 5-OJI – PASAULINĖ RANKŲ HIGIENOS DIENA

gegužės 3rd, 2018 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

Gegužės 5-ąją dieną, Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva, yra minima Pasaulinė rankų higienos diena. Šios dienos tikslas yra atkreipti visuomenės, pacientų ir sveikatos priežiūros įstaigų personalo dėmesį į rankų higienos, kaip pagrindinio infekcijų kontrolės elemento, svarbą.
Visuomenės sveikatos specialistai sako, kad asmens higienos įgūdžiai žmogui dažniausiai suformuojami vaikystėje. Kiekvienas prisimename tėvų, senelių, mokytojų pamokymus, patarimus ar net perspėjimus, kad neužmirštume plautis rankų, trumpai kirptis nagų, visuomet dėvėtume švarius drabužius. Mikroorganizmai žmogaus platinami daugiausia per nešvarias rankas: nuo vieno asmens kitam, nuo užterštų aplinkos daiktų, gyvūnų ar jų išskyrų, o rankų plovimas – tai pati efektyviausia priemonė bakterijų plitimui sustabdyti. Per nešvarias rankas galima užsikrėsti įvairiomis žarnyno infekcinėmis ligomis: hepatitu A, kurį žmonės žino kaip geltą, dizenterija ir kt., kirmėlių: askaridžių, spalinių, plaukagalvių, šunų askaridžių kiaušinėliais. Ne veltui daugelis kirmėlinių ligų, kaip ir žarnyno infekcijų, vadinamos „nešvarių rankų ligomis“. Gripo epidemijos metu, rankomis liečiant veidą, nosį, akis galima užsikrėsti gripo virusu. Taip pat per nešvarias rankas plinta ir odos ligos, pvz. niežai, odos grybelis. Žmogus užsikrečia todėl, kad nesilaiko elementarios higienos: neplauna rankų, valgo neplautas miško ir sodo uogas, vaisius, daržoves. Todėl vaikus nuo mažens turime pratinti plautis rankas, kad įgytų šiuos paprastus higienos įgūdžius.

Rankas būtina plauti būtinai su muilu ir netrumpiau nei 10-15 sekundžių, ne tik tada, kai jos yra akivaizdžiai nešvarios.

Rankas būtina plauti:
Pasinaudojus tualetu.
Pakeitus vystyklus.
Prieš vaiko maitinimą.

Visada – prieš valgant.
Prieš ir po maisto (ypač žalios mėsos, žuvies, paukštienos ir kt.) gaminimo.
Pažaidus su gyvūnu (ar jį tik paglosčius).
Grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo.
Pasinaudojus visuomeniniu transportu.
Pabuvus viešose vietose.
Po nosies valymo (kosint ar čiaudint).
Po ir prieš žaizdos sutvarkymą.
Pabendravus su sergančiu žmogumi.
Po darbo su nešvariais įrankiais ar indais.

Kaip teisingai plauti rankas
1. Prieš plaudami rankas būtinai nusimaukite žiedus, laikrodžius, apyrankes ir kitus papuošalus (nes po jais esantys nešvarumai ir mikroorganizmai nenusiplaus).
2. Sudrėkinkite rankas šiltu tekančiu vandeniu.
2. Ant rankų paviršiaus užpilkite skysto muilo, kuris tinka geriau už gabalinį, kadangi ant gabalinio muilo gali „apsigyventi“ bakterijos.
3. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite rankas iš abiejų pusių apie 10-15 sekundžių. Išmuiluokite ne tik išorines ir vidines rankų puses, bet ir riešus.
4. Trinkite delną į delną.
5. Trinkite tarpupirščius ir vidines delnų puses.
6. Trinkite tarpupirščius ir išorines delnų puses.
7. Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus ir panages.
8. Trinkite nykščius (sukamaisiais judesiais).
9. Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus (sukamaisiais judesiais) kitos rankos delne.
10. Kruopščiai nuplaukite rankas (kad pašalintumėte muilą).
11. Nusausinkite rankas popieriniu rankšluosčiu ar vienkartine servetėle. Vestminsterio universitete atlikto tyrimo duomenimis, džiovinimas stipria oro srove (džiovintuvais) nesumažina bakterijų skaičiaus ant odos. O oro srovė mikroorganizmus nupučia 2 m. spinduliu, tad jie gali patekti ant kitų žmonių.
12.Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
13. Išmeskite popierinį rankšluostį į sandarią šiukšlių dėžę. (informacijos šaltinis www.smlpc.lt )

Nepamirškite, kad daugelio užkrečiamųjų ligų išvengsime tiesiog plaudami rankas. Tai paprastas būdas, kurio nereikėtų pamiršti.

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė Palubinskienė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *