ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

VAKCINA NUO SEZONINIO GRIPO PASIEKĖ GYDYMO ĮSTAIGAS

spalio 19th, 2011 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė


Gripas ir kitos ūminės kvėpavimo takų infekcinės  ligos yra vienos iš dažniausių. Lietuvoje kasmet užregistruojama 400-700 tūkstančių gripo ir kitų ūminių kvėpavimo takų ligų atvejų, nors iš tikrųjų šiomis ligomis serga daugiau žmonių. Kelmės rajone per 2011 m. devynius mėnesius  užregistruoti 3109 ūminių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) atvejai bei 11 gripo atvejų; 2010 m. užregistruoti 2836 ŪVKTI atvejai bei 196 gripo atvejai; 2009 m. užregistruoti 4175 ŪVKTI atvejai ir 555 gripo atvejai.

Daugelis žmonių mano, kad ruduo – ne ruduo, jei nesergama gripu. O tokia klaidinga nuostata susiformavusi todėl, kad šaltu metų laiku pasireiškiančius nesunkius negalavimus – tokius kaip slogą, čiaudulį, skausmą ryklėje, nedidelius galvos skausmus, truputį pakilusią temperatūrą ir kita – žmonės dažnai vertina kaip gripą. Tikrumoje tai yra ne gripas, o įvairių bakterijų ir virusų sukeltas viršutinių kvėpavimo takų uždegiminis susirgimas.

Visai kas kita yra gripas, kuris pasireiškia staiga pakilusia (dažniausia aukšta) temperatūra, šaltkrėčiu, stipriu galvos ir raumenų skausmu, sąnarių maudimu, kartais varginančiu sausu kosuliu. Neretai būna ir pykinimas, nemiga, žmogus gali kliedėti, gali atsirasti net ir kūno traukuliai. Sloga ir kosulys paprastai atsiranda po dviejų ar trijų dienų.

Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.).

Kaip apsisaugoti nuo gripo?

Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.  Pasiskiepijus, atsparumas ligai susidaro ne anksčiau kaip po 2 savaičių ir trunka apie 1 metus. Anksčiau medikai manė, kad galima skiepytis tik iki gripo epidemijos pradžios. Įrodyta, kad  pasiskiepijus epidemijos pradžioje efektas, nors ir ne toks kaip iki jos, bet bus: nors skiepai nuo užsikrėtimo ir neapsaugos, bet gali būti mažiau komplikacijų. Patirtis rodo, kad kai epidemija prasideda, ji tęsiasi 4-5 savaites. Tačiau vis tik optimaliausia gripo profilaktika – išankstinis, prieš prasidedančią epidemiją, profilaktinis pasiskiepijimas. Todėl kviečiame Kelmės rajono gyventojus nelaukti gripo epidemijos ir pasiskiepyti nuo gripo.

Valstybės lėšomis kompensuojama vakcina skiepijami asmenys, kurie  priskiriami rizikos grupėms: 65 metų ir vyresni asmenys; asmenys iki 65 metų, sergantys lėtinėmis – širdies kraujagyslių, plaučių, metabolinėmis, inkstų ligomis, bronchine astma, asmenims, kuriems yra imunodeficitinė būklė; medikai bei nėščios moterys.

Nemokama sezonio gripo vakcina, minėtų rizikos grupių asmenys, pasiskiepyti gali Viešosiose įstaigose: Kelmės rajono pirminiame priežiūros centre, Kelmės rajono bendrosios praktikos gydytojų centre, Šaukėnų ambulatorijoje; Tytuvėnų pirminiame sveikatos priežiūros centre bei Antano Jokšo šeimos centre.

Kadangi  žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui rekomenduojame:  dažnai plauti rankas; vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis; vengti masinio žmonių susibūrimo vietų; kosint ir čiaudint prisidengti burną; neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos; gerai vėdinti patalpas; susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.