ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

SPALIO 10-oji – PASAULINĖ PSICHIKOS SVEIKATOS DIENA

spalio 7th, 2011 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Kaip ir kiekvienais metais Pasaulinė psichikos sveikatos federacija (PPSF) skelbia aktualią šios dienos temą – „Visuotinis raginimas: investuokime į psichikos sveikatą“. PPSF toliau propaguoja viziją pasaulio, kuriame psichikos sveikata yra prioritetas visiems žmonėms. Nors vis labiau pripažįstama krizė psichikos sveikatos priežiūroje, išskyrus formalų dėmesį, ji negauna nei lėšų, nei paramos.

PPSF teberemia tarptautines konferencijas, skirtas psichikos sveikatos naujovėms ir psichikos sveikatos propagavimui bei sutrikimų prevencijai, aktualiems konkretiems arba regioniniams projektams (tokiems, kaip ŽIV/AIDS ir depresija, bei diabetas ir depresija), taip pat koordinuoja ir skatina Pasaulinės psichikos sveikatos dienos renginių organizavimą.

Visuotinis raginimas: investuokime į psichikos sveikatą – tai jungtinė iniciatyva iš 4 komponentų: VIENYBĖ, MATOMUMAS, TEISĖS ir IŠGIJIMAS.

VIENYBE siekiama pakelti psichikos sveikatos problemų gvildenimą į vyriausybių darbotvarkių lygį, kad valdžios atstovai suprastų psichikos sveikatos svarbą ne tik tiems milijonams negydomų asmenų, bet ir šalių ekonomikai, žmonių skurdui ir gyvenimo kokybei. Šiam tikslui reikalinga visuotinė parama.

Kodėl dabar?

1. Milijonai sergančių asmenų lieka be gydymo, nes daug kur pasaulyje trūksta kompetentingų psichikos sveikatos priežiūros specialistų. Nauji kompiuterizuoti matavimo, diagnostikos ir gydymo metodai prisidėtų prie šios problemos sprendimo.

2. Kad psichikos sveikata ir sutrikimai būtų svarstomi Jungtinių Tautų (JT) ir vyriausybių lygmeniu, šie klausimai turi būti įrašyti į JT specialiosios sesijos, skirtos neinfekcinių ligų prevencijai, 2011m. rugsėjo mėn. darbotvarkę (deja, ji jau įvyko 2011-09-19/20, ir psichikos sveikata nei dienotvarkėje, nei rezoliucijose nepaminėta).

3. PPSF planuoja 2012 m. suvažiavimo metu psichikos sveikatos priežiūros bendruomenių sutarimu patvirtinti chartiją Jungtinėms Tautoms, dėl to, ką visų šalių vyriausybės privalo daryti gyventojų psichikos sveikatos stiprinimui.

Be to, siekdama įgyvendinti išsikeltus tikslus, PPSF planuoja bendradarbiauti su palankiomis vyriausybėmis, vartotojų ir šeimų organizacijomis bei paslaugų teikėjų tarnybomis.

Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, Pasaulinė psichikos sveikatos federacija ragina parodyti savo buvimą, suteikti svarumo savo reikalavimams, pademonstruoti VIENYBĘ! Prisidėdami prie visuotinį pokytį remiančių žmonių tinko sukūrimo, mes parodysime savo vienybę, savo galią, savo pasišventimą pokyčiams. Kolektyvinės pastangos padės atkreipti dėmesį į psichikos sveikatos problemas, žmonių poreikius ir būtinų dalykų stoką.

 

Lietuvoje šiai dienai paminėti rengiami susitikimai, apskritojo stalo diskusijos, dalijamasi gerosios praktikos pavyzdžiais, rengiamos įvairios parodos, kuriose eksponuojami ne tik profesionalų, bet ir psichikos sutrikimų turinčių asmenų darbai.

 

Daugiau informacijos apie Pasaulinę psichikos sveikatos dieną rasite internete: World Federation for Mental Health (http://www.wfmh.org/00WorldMentalHealthDay.htm )

 

Medžiagą parengė Valstybinis psichikos sveikatos centras

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.