ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Europos supratimo apie antibiotikus diena

lapkričio 21st, 2016 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija

2016 m. lapkričio 18 d. Europoje ir Lietuvoje jau devintą kartą minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę, kada ir kaip vartoti antibiotikus, pabrėžti atsakingo požiūrio svarbą gydantis šiais vaistais. Iniciatyvą palaiko Pasaulio sveikatos organizacija, kuri paskelbė š.m. lapkričio 14─20 d. Pasauline supratimo apie antibiotikus savaite. Šių metų Europos supratimo apie antibiotikus diena orientuota į sveikatos priežiūros specialistus, jų vaidmenį didinant supratimą apie atsparumą antibiotikams ir antibiotikų efektyvumo išsaugojimą.
Antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir paplitimas, ypač atsparių rezerviniams antibiotikams, yra didelė visuomenės sveikatos problema, grėsmė pacientų saugumui bei didelė ekonominė našta Europoje ir visame pasaulyje.
Didėjantis atsparumas rezerviniams antibiotikams reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų labai reali – plintančios infekcijos bei nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtini. Kasmet pasaulyje nustatomi 480 tūkstančių antibiotikams atsparios tuberkuliozės atvejų. Be to, ši problema kelia didelį pavojų operacijoms ir organų transplantacijoms, kurias atlikti be efektyvių antibiotikų gali tapti neįmanoma.  Naujų antibiotikų nesukuriama ir nežinoma, kada tai pavyks padaryti, todėl būtina stabdyti atsparių bakterijų plitimą. Pasauliui reikia skubiai keisti požiūrį į antibiotikų skyrimą bei vartojimą.Net jei bus atrasta naujų vaistų, be elgsenos ir požiūrio pokyčių, atsparumas antibiotikams išliks viena iš didžiausių grėsmių. Taigi labai svarbu vartoti tik gydytojo paskirtus antibiotikus, nelaikyti šių vaistų likučių namuose, pabaigti visą gydymo kursą.
Pagal antimikrobinių vaistų suvartojimo situaciją, lyginant su kitomis ES šalimis, antimikrobinių preparatų suvartojimas Lietuvoje artimas Europos vidurkiui. Nuo 2009 m. antimikrobinių preparatų suvartojimas yra stabilus, tačiau ženkliai skiriasi situacija ambulatorinėje ir stacionarinėje grandyje: ambulatorinėje grandyje antimikrobinių vaistų suvartojimas nedidelis, mažesnis už ES vidurkį, stacionarinėje grandyje – vienas didžiausių ES.
Visuomenės žinios apie antibiotikus gerėja, bet nėra pakankamos. Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenims (Eurobarometer 445 Antimicrobial Resistance, 2016) Lietuvoje tik 34 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai nenaikina virusų, 46 proc. žino, kad antibiotikai neefektyvūs prieš peršalimą ir gripą. Visuomenei trūksta tinkamų antibiotikų vartojimo įpročių – 24 proc. gyventojų Lietuvoje mano, kad galima nutraukti antibiotikų kursą, kai pasijaučiama geriau. Tyrimo duomenimis patikimiausias informacijos apie antibiotikus šaltinis gyventojams yra gydytojas.

Parengta remiantis ECDC, PSO ir HI informacija.

Daugiau informacijos Jums gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Inovacijų skyriaus specialistai, tel. 85 2629055 arba el. paštu: antibiotikai@hi.lt

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.