ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

KUPRINIŲ SVĖRIMO AKCIJA

lapkričio 5th, 2015 | Posted by VSB in Sveikatos priežiūra Kelmės rajono ugdymo įstaigose

Kasmetiniai mokinių sveikatos profilaktinių patikrinimų rodikliai rodo, kad skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė) yra vieni iš dažniausiai diagnozuojamų mokinių sveikatos sutrikimų. Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia nugaros skausmo priežastis tarp mokinių.

Pastebėta, kad šių sveikatos sutrikimų augant vis daugėja. Netaisyklingas kuprinės nešimas ir per didelis kuprinės svoris turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai. Laikysena kinta visą gyvenimą. Tačiau aktyviausi ir reikšmingiausi jos pakitimai vyksta vaikystėje bei paauglystėje – intensyviausio augimo periode.

2014 metais 12 procentų visų profilaktiškai patikrintų mokinių diagnozuota netaisyklinga laikysena ir skoliozė (2013 m. buvo 14 proc.).

Kelmės  rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau penktą kartą rajono bendrojo lavinimo mokyklose organizavo kuprinių svėrimo akciją. Akcijos tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio ir neteisingo nešiojimo būdo.

Buvo sveriamos 4-6 klasių mokinių kurpinės. Iš viso pasvertos 703 mokyklinės kuprinės, iš kurių 218 buvo ketvirtos klasės, 235 – penktos klasės ir 250 – šeštos klasės mokinių kuprinės.

Tyrimo rezultatai parodė, kad 55 proc. mokinių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio kūno svorio. Tai yra tiek, kiek rekomenduoja gydytojai ir kiti specialistai (2013 metais – 67 proc.). 37 proc. mokinių kuprinių svėrė iki 15 proc. mokinio svorio ir 8 proc. mokinių kuprinių svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio.

Akcijos metu surinkti duomenys parodė, kad dauguma mokinukų dėvi kuprines su 2 diržais (99 proc.) ir nešioja kuprinę ant abiejų pečių (86,9 proc.). Ant vieno peties kuprines neša 13 proc. mokinių, su vienu diržu ar su rankena turėjo 1 proc. mokinių. Akcijos metu buvo atkreiptas dėmesys ir į tai, ar ant kuprinių yra atšvaitai, kurie būtini tamsiuoju paros metu. Surinkti duomenys parodė, kad 68,7 proc. mokinių turėjo atšvaitus.

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistai akcijos dalyviams ir visiems mokiniams akcentavo, ką mokinys turėtų žinoti apie mokyklinę kuprinę.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai pataria tėvams, kad visų pirma reikėtų pasirūpinti tinkama kuprine. Tuščia kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 g pradinėse klasėse ir daugiau kaip 1000 g vyresnėse klasėse. Mokyklinė kuprinė turėtų būti su dviem plačiais reguliuojamo ilgio paminkštintais diržais – reguliuojami diržai leis parinkti tinkamą kuprinės padėtį, gražiai ir patogiai priglus prie stuburo linkių, platūs diržai neįsirėš vaikui į pečius. Geriausia rinktis kuprinę, kurios viduje yra keli skyriai – tai padės geriau paskirstyti kuprinės turinį bei užtikrinti tvarką ir stabilumą.

Siekdami priminti apie taisyklingą kurpinės nešimą ir kontroliuoti mokinių kuprinių svorį, tokio tipo akcijos reikalingos vykdyti kasmet.

Kelmės visuomenės sveikatos biuro

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Vida Jonutienė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.