ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Birželio 26-oji Tarptautinė kovos su narkomanija ir narkotikų kontrabanda diena

birželio 21st, 2011 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Jei prieš trisdešimt metų žodis ,,narkotikai“ buvo mažai kam žinomas, tai šiandien jo reikšmę jau žino kiekvienas. Narkotikai iš didžiųjų miestų pasiekė mažus miestelius ir kaimus. Bet kuri šeima gali susidurti su narkotikų vartojimo problema. Nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas. Šiandien didžiulį žalingų įpročių prevencinį darbą dirba ugdymo įstaigos, policija, žiniasklaida, tačiau tėvai dažnai lieka nuošaly dėl didelio užimtumo, laiko ar žinių stokos. Todėl tėvams reikėtų daugiau žinoti apie šią problemą, būdus jos išvengti, gyvenimo įgūdžius, kuriuos reikėtų ugdyti vaikams nuo mažumės, kad apsaugotų juos nuo blogų įpročių. Tėvai kasdien mato savo vaiką, geriausiai jį supranta ir pažįsta, mato jo nuotaikų kaitą ir patys pirmieji gali pastebėti besikeičiantį jo elgesį.

Kaip suprasti, kad vaikas vartoja narkotikus

Ne visiems paaugliams, kurie rūko, vartoja alkoholį ar narkotikus pasireiškia tokie patys simptomai. Nėra tipiško vartotojo portreto. Vartojimo pradžioje galima nepastebėti jokių ženklų ar požymių. Nuotaikos svyravimai ir neprognozuojamas paauglių elgesys  neleidžia lengvai nustatyti, ar vaikas vartoja narkotikus. Tai galima pasakyti tik ilgai ir atidžiai stebėjus. Tačiau būtent vartojimo pradžioje tėvai gali efektyviau padėti. Kai kurie ženklai, rodantys, kad narkotikai jau ima kontroliuoti asmens gyvenimą, gali sukelti įtarimą. Jį gali patvirtinti elgesio bei būsenos pokyčiai, kurių gali būti ne vienas:

 • -Dažna ir staigi nuotaikų kaita
 • -Vaikas tampa uždaras, prislėgtas, pavargęs
 • -Vaikas tampa priešiškas, nebendrauja ir dažnai nesilaiko šeimos taisyklių, laiku nepareina namo.
 • -Atsiranda naujų ir įtartinų, dažniausiai vyresnių draugų
 • -Vaikas negali susikaupti, pablogėja atmintis
 • -Vaikas blogiau mokosi, tampa abejingas mokyklai
 • -Vaikas pradeda praleidinėti pamokas be pateisinamos priežasties
 • -Vaikas tampa abejingas pomėgiams, nebesidomi veikla, kurią mėgo iki šiol: sportu, mylimo naminio gyvūnėlio priežiūra ir kt.
 • -Pasikeičia miegas: naktį kamuoja nemiga, dieną vaikas mieguistas
 • -Praranda apetitą
 • -Nepasako kur eina, ką veikia, slepia savo buvimo vietą ir užsiėmimą
 • -Paraudonavusios vaiko akys, išsiplėtę vyzdžiai
 • -Švaisto pinigus, skolinasi. Iš namų dingsta pinigai ar daiktai
 • -Kyla neįprastas susierzinimas ar agresija
 • -Randate įtartinų miltelių, kapsulių, tablečių, švirkštų, apdegusios folijos ir kitų reikmenų, reikalingų narkotikų vartojimui.

Kai kurie aukščiau išvardyti požymiai būdingi ir brendimo laikotarpiui, gali būti kokios nors ligos požymiai. Dėl to pastebėjus pirmuosius tokius pokyčius daryti išvadą, jog paauglys vartoja narkotikus, būtų neprotinga. Tačiau atkreipti dėmesį į pasikeitusią vaiko elgseną yra būtina. Pasiruoškite atviram ir nuoširdžiam pokalbiui su vaiku. Jūsų atviras ir nuoširdus tonas padės išvengti kaltinimo. Jei jūsų abejonės pasitvirtino ir vaikas prisipažino vartojęs narkotikus, nekelkite skandalo, nemuškite ir negrasinkite, nesmerkite vaiko. Jeigu norite jam padėti, turite neprarasti jo pasitikėjimo. Neslėpkite problemos. Šį brangų laiką skirkite vaiko gelbėjimui. Kuo greičiau pradėsite veikti, tuo geriau ir greičiau padėsite vaikui, tuo greičiau jis liausis eksperimentavęs ar vartojęs narkotikus. Jeigu paauglys ar jaunuolis pabandė narkotikų ir blogai jaučiasi, tėvai turėtų suteikti jam skubią pagalbą, skubiai vykti į gydymo įstaigą.

Jeigu vaikas nuolat kritikuojamas, jis išmoksta smerkti, jei bauginamas – bijoti. Tuo tarpu padrąsinamas vaikas išmoksta pasitikėti savimi, pagiriamas – vertina save, apsuptas meilės sugeba pats surasti meilę gyvenime. Tie vaikai, kurie gyvena draugiškoje aplinkoje, supranta, kad pasaulis nuostabus, ir jei jų aplinka rami, tai išmoksta išlaikyti ir dvasios ramybę.

 

Parengė Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Audronė Palubinskienė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.