ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Kiek sveria mokinio kuprinė?

lapkričio 5th, 2014 | Posted by VSB in Sveikatos priežiūra Kelmės rajono ugdymo įstaigose

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo mėnesį mokyklose jau ketvirtą kartą vykdė kuprinių svėrimo akciją. Akcijos tikslas – įvertinti mokinių kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, kad būtų galima išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio ir neteisingo nešiojimo būdo.
2014-aisiais, kaip ir ankstesniais kuprinių svėrimo akcijos metais, buvo sveriamos ir vertinamos 4-6 klasių mokinių kuprinės. Akcijoje dalyvavo 766 mokiniai.
Tyrimo rezultatai parodė, kad vyravo „sveikas“ kuprinių svoris. 66 proc. mokinių mokyklinė kuprinė svėrė iki 10 proc. mokinio kūno svorio. Tai yra tiek, kiek rekomenduoja gydytojai ir kiti specialistai (2013 metais – 67 proc.). 30 proc. mokinių kuprinių svėrė iki 15 proc. mokinio svorio ir 4 proc. mokinių kuprinių svėrė daugiau kaip 15 proc. jų svorio. Kasdieninis, sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio ar su vienu diržu, kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką mokinio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.
Mokyklose dirbančios sveikatos priežiūros specialistės akcijos metu vertino mokinių kuprinių tipą – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena. Apibendrinus akcijos rezultatus 96 proc. mokinių kuprines nešioja su dviem diržais ir ant abiejų pečių, palyginimui 2013 metais tokių mokinių buvo 96 proc.

Dažnai primenama, kad esant tamsiam paros metui bei prastam orui, svarbu turėti atšvaitą, ir tinkamai jį nešioti. Ši akcija parodė, kad atšvaitą turėjo pusė (49 proc.) mokinių, tai šiek tiek blogiau nei 2013 metų akcijos rezultatai (53 proc.).
Sveikatos priežiūros specialistės visos akcijos metu teikė informaciją mokiniams apie taisyklingą kuprinės nešimą, rekomenduojamą kurpinės svorį ir  teisingą priemonių susidėjimą į kuprinę. Akcijos metu buvo išrinktos tvarkingiausios kuprinės, mokiniai apdovanoti prizais. Išdalinti skirtukai, lankstinukai mokiniams ir jų tėveliams su patarimais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė, kad ji nežalotų vaikų, būtų praktiška bei saugi.

Tiek mokiniams, tiek jų tėveliams primename, kad:

Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.

  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
  • Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio, plačius, paminkštintus diržus.
  • Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
  • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
  • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
  • Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė

Vida Jonutienė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.