ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

GERIAUSIA PROSTATOS VĖŽIO PREVENCIJA – ANKSTYVOJI DIAGNOSTIKA

balandžio 11th, 2014 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Gerai vyro savijautai ir seksualinei potencijai svarbi sveika prostata ir gera jos funkcija. Prostata, dar vadinama priešine liauka, yra vyro dubenyje tarp šlapimo pūslės ir tiesiosios žarnos. Pats vyras jos nemato ir neapčiuopia tik gydytojas specialistas gali įvertinti prostatos būklę. Prostatos funkcija tampriai susijusi su sėklidžių veikla ir vyriško hormono testosterono  kiekiu. Normaliam lytiniam pajėgumui prostatos būklė labai svarbi. Ligonių, kenčiančių dėl prostatos problemų, daugėja dėl netinkamo vyrų gyvenimo būdo, piktnaudžiavimo alkoholiu, nikotinu, vaistais, mažo fizinio krūvio, nutukimo, cukrinio diabeto, piktnaudžiavimu erekciją skatinančiais medikamentais ir kita. Tačiau jauni vyrai į šiuos neigiamus faktorius didesnio dėmesio nekreipia. Prostatos gerybiniai augliai ir prostatos vėžys pirminėse stadijose simptomų neturi. Atidesni vyrai gali pajausti nežymų skausmą, tempimą pilvo apačioje ar tarpvietėje. Dažnas vyras, sulaukęs maždaug 65 metų, pradeda jausti, kad šlapimas teka lėčiau, jaučiama ne iki galo ištuštėjusi šlapimo pūslė, todėl dažniau tenka keltis naktį. Tai pirmieji gerybinės prostatos hiperplazijos požymiai. Dėl ilgalaikio šlapinimosi sutrikimo pakinta ir inkstų veikla. Delsdami kreiptis į gydytoją, vyrai dar labiau pablogina savo sveikatos būklę.

Kadangi prostatos vėžys Lietuvos vyrus atakuoja gana dažnai, per metus nustatoma apie 2000 naujų atvejų, vyrai turėtų niekieno neskatinami pasidaryti prostatos vėžio markerį (PSA), t.y. ištirti kraują dėl prostatos specifinio antigeno. Prevencinė  priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrų nuo 50 iki 75 metų amžiaus ir vyrų nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu, susirgimų prevencijai.  Programos tikslas – pagerinti ankstyvųjų priešinės liaukos vėžio stadijų diagnostiką, taikyti radikalius priešinės liaukos vėžio gydymo metodus. Tik taip galima pailginti sergančiųjų išgyvenamumą ir sumažinti neįgalumą bei mirtingumą. Pagal šią programą kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. PSA kiekis gali padidėti dėl amžiaus, prostatos uždegimo, šlapimo takų infekcijos, gerybinės prostatos hiperplazijos.  Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas siunčia konsultuotis pas urologą, kuris, esant būtinybei, atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Vėžio diagnozę patvirtinti ar paneigti galima atlikus tik kitus būtinus tyrimus.
Kelmės rajono ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose aptarnaujamų 50-75 metų vyrų 2013 m. buvo 4533 (2012 m. – 4590), pagal programą suteikta paslaugų 892  asmenims (2012 m. – 805), t.y. tik 19,7 proc. Kelmės rajono 50-75 m. amžiaus vyrų pasinaudojo nemokama programa. 2013 m. vykdant priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą aptikti 6 piktybiniai navikai (2012 m. – 16 piktybinių  navikų atvejų).
 Siekiant išvengti vėžio rekomenduojama: reguliariai mankštintis, saugotis lytiškai plintančių ligų, gyventi reguliarų lytinį gyvenimą, sveikai maitintis, nerūkyti, nevartoti alkoholio, išlaikyti normalų kūno svorį.

 

Lina Balčiūnienė
Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.