ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Kovo 24-oji pasaulinė tuberkuliozės diena

kovo 26th, 2014 | Posted by VSB in Aktuali informacija

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės.

Tačiau, nors ši klastinga liga vis dar išlieka planetos šalių gyventojų pavojingiausių sveikatai ligų sąraše, pandemijos grėsmė Europoje mažėja. Respublikinės tuberkuliozinės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės duomenimis, 2012 m. Kelmės rajone registruota 19  susirgimo tuberkulioze atvejų, tai yra 100 tūkstančių gyventojų teko  60,6 susirgimo atvejo (Lietuvoje – 47,9 atv.); 2011 m.-13 atvejų, 100 tūkstančių gyventojų teko 40,4 atvejo (Lietuvoje – 50,6 atv.).
Tuberkuliozė – infekcinė liga,  kurios sukelėjos – tuberkuliozės mikobakterijos. Sveiki žmonės dažniausiai užsikrečia nuo sergančiųjų plaučių tuberkulioze. Atvirąja tuberkuliozės forma sergantis žmogus yra svarbiausias tuberkuliozės platintojas. Toks žmogus per metus gali užkrėsti 15–20 sveikų žmonių. Todėl labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų diagnozuojama ir pradedama gydyti kuo anksčiau. Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Liga  plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tuberkuliozė gali pažeisti bet kurį organą, tačiau dažniausiai susergama plaučių tuberkulioze.
Tuberkuliozės simptomai yra įprasti – silpnumas, nuovargis, karščiavimas, svorio kritimas, gali atsirasti bronchų bei plaučių pažeidimo simptomų. Jei šie simptomai nepraeina apie tris savaites, reikia kreiptis į gydytoją. Tuberkuliozė vaistais yra gydoma apie 6 mėn. Labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų gydoma taisyklingai. 92 proc. sergančiųjų atvirosios tuberkuliozės forma galima visiškai išgydyti, jeigu nenutraukiamas gydymas. Neišgydžius ligos visiškai ir netaisyklingai vartojant vaistus, ligonio organizme ima vystytis atsparios vaistams bakterijų rūšys. Nėra naujų vaistų nuo tuberkuliozės, yra tik tų pačių penkių vaistų derinys. Po pasaulį keliaujanti tuberkuliozės bakterija jau spėjo prie jų prisitaikyti. Pati geriausia tuberkuliozės prevencijos priemonė yra užkrečiamų tuberkuliozės atvejų sėkmingas išgydymas. Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, skrepliavimas, atkosėjimas krauju – nedelskite! Būkime  dėmesingi savo sveikatai!   Medikai, būkite atidūs pacientų nusiskundimams!

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.