ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

„Sunkios kuprinės“ akcija

spalio 15th, 2013 | Posted by VSB in Sveikatos priežiūra Kelmės rajono ugdymo įstaigose

 

,,Žmogus iš prigimties turi būti sveikas ir laimingas, o ligos tik išimtis,

kurių galima išvengti taikant teisingą gyvenimo būdą“,  (Vilius Storosta – Vydūnas)

 

 

 

„Sunkios kuprinės“ akcija

 

Kiekvieno mokinuko neatsiejama įvaizdžio dalis – mokyklinė kuprinė. Prasidėjus naujiems mokslo metams matome moksleivius tempiančius ant pečių sunkią naštą.  Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai, šie  sutrikimai yra aktuali moksleivių sveikatos problema.

2012 metais 16 procentų visų profilaktiškai patikrintų mokinių diagnozuota netaisyklinga laikysena ir skoliozė (2011 m.-14 proc.). Su šia problema dažniausiai susiduria 5 – 10 klasių mokiniai.  Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, dažniausiai ji susiformuoja dėl netinkamos aplinkos: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per sunki ar netinkama  mokyklinė kuprinė, per mažai juda. Vaiko stuburas yra lankstesnis, jo judesių amplitudė yra didesnė negu suaugusiojo. Šešiamečių vaikų sausgyslės ir raiščiai išsivystę silpnai, todėl veikiant nepalankiems veiksniams vaiko stuburas gali iškrypti. Ryškiausi pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7–10 metų), nes pilvo preso ir smulkieji nugaros raumenys, kurie turi didelę įtaką išlaikant taisyklingą stuburo padėtį, yra daug silpnesni.

Kelmės visuomenės sveikatos biuras jau trečius metus vykdo kuprinių svėrimo akciją, 2011 metais mokyklų sveikatos priežiūros specialistai svėrė pradinukų kuprines, 2012 m. ir šiemet pasvėrė ir penktokų bei šeštokų kuprines. Akcijos  tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio ir neteisingo nešiojimo būdo. Nuo rugsėjo 20 d. buvo pasverta beveik 800 kuprinių. Tyrimo rezultatai atskleidė,  kad egzistuoja ,,sunkios mokyklinės kuprinės“ problema, tačiau rezultatai  geresni nei praėjusiais metais. 2013 m. 66 procentai mokinių dalyvavusių akcijoje kuprinės svoris  atitiko rekomenduojamą gydytojų , t. y. iki 10 proc. mokinio kūno svorio ( 2011 m. 51 proc.). Sunkesnes  nei rekomenduoja gydytojai  kuprines nešioja 33 proc.  akcijoje dalyvavusių moksleivių (2011 m. 49 proc.). Kuprinę su vienu diržu ar rankena turėjo 24, akcijoje dalyvavę moksleiviai, tačiau paklausti kaip nešioja kuprinę, 33 moksleiviai teigė, kad kuprinę nešioja ant vieno peties.

Kasdieninis, sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio ar  su vienu diržu,  kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.

Nors šių  metų duomenys liudija tam tikrą kuprinių svorio lengvėjimo tendenciją, tačiau, matydami vaikų sveikatos rodiklius, raginame mokytojus bei tėvus nuolat priminti vaikams, kad nereikia, nors labai norisi, susidėti viso savo „turto“ į kuprinę. Kad per sunkios mokyklinės kuprinės nepakenktų vaikų sveikatai turėtume pasirūpinti visi. Sveikatos priežiūros specialistai privalo suteikti žinių mokiniams, mokytojams ir tėvams. Mokytojai turi aiškiai mokiniams pasakyti, ką atsinešti kitai pamokai. Tėvai privalo padėti vaikams susitvarkyti kuprinę, pakontroliuoti ką jų vaikai nešasi į mokyklą. Mokiniai taip pat turi prisiimti atsakomybę už savo sveikatą ir tvarką kuprinėje. Nepamirškite, kad teisingas kuprinės pasirinkimas ir teisingas nešiojimo būdas gali užkirsti kelią netaisyklingos kūno laikysenos atsiradimui. Gražios ir taisyklingos laikysenos  formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės.

Lina Balčiūnienė

Kelmės rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.