ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Sveika širdis – geros sveikatos pagrindas

rugsėjo 24th, 2013 | Posted by VSB in Sveika gyvensena

Kai kalbame apie meilę – griebiamės už širdies, kai kalbame apie rūpestį – skauda širdį, kai kalbame apie džiaugsmą – taip pat iš visos širdies. Tai kiek jai reikia atlaikyti? Juk tai tik  viena maža širdis…Todėl kiekvienas turime ja deramai pasirūpinti. Rūpinimąsi nereikėtų suprasti tik kaip  vaistų ar maisto papildų vartojimą. Nuo to sveikesni tikrai netapsime. Pirmiausia ligų profilaktika yra ne medikamentinė. Paklauskime savęs: ką dėl tos vienintelės savo širdies aš padariau? Ar mečiau rūkyti? Ar pradėjau sportuoti? Ar pradėjau sveikiau maitintis?..

Visame pasaulyje daugėja sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis, didėja mirštamumas nuo šių ligų ir rizikos veiksniai, skatinantys  ligų atsiradimą, visiems vienodi, kad ir kuriame krašte begyventumėme. Kardiologai  sako, jog yra tik keli rizikos veiksniai, kurių mes negalime pakeisti – tai amžius, lytis ir paveldimumas, tačiau dauguma kitų rizikos faktorių priklauso tik nuo mūsų pačių norų bei pastangų.

Išvengti širdies ir kraujagyslių ligų gali tikėtis tie, kurie nerūko, neturi antsvorio, kasdien pėsčiomis nueina ne mažiau negu 3 kilometrus arba 30 min. dirba vidutinio intensyvumo fizinį darbą, vengia stresų, suvalgo kasdien bent 5 porcijas daržovių, kurių sistolinis kraujo spaudimas nesiekia 140 mm Hg, bendrojo cholesterolio kiekis kraujyje yra ne didesnis kaip 5 mmol.

Rugsėjo 25 dieną  Pakražančio vidurinėje mokykloje vyko Pasaulinei širdies dienai skirtas renginys- akcija „Saugok savo širdį“.  Akcija skirta mokyklos darbuotojams. Jos tikslas – paskatinti kiekvieną rūpintis savo sveikata, ugdant sveikesnės gyvensenos įpročius.  Akcijos metu , buvo matuojamas cholesterolio kiekis, kraujo spaudimas, buvo galima išsiaiškinti savo kūno masės indeksą.

Po atliktų matavimų, visi rinkosi informacijos centre trumpai diskusijai apie sveiką gyvenseną. Paskirti ir “namų darbai”, visi turės išsimatuoti savo juosmens apimtį. Ilgalaikiai tyrimai parodė, kad žmonėms turintiems didelę liemens apimtį (obuolio tipo) širdies ligų rizika  yra didesnė. Juosmens apimtis yra ir vidaus organų nutukimo rodiklis.

Akcija baigta sveikiausių darbuotojų  rinkimais. Čia savo nuomonę pareiškė ir 12 – tos klasės mokiniai. Jie taip pat rinko mokytojus sveikuolius.   Sveikuoliai apdovanoti Kelmės visuomenės sveikatos biuro  dovanėlėmis.

Norėčiau tikėti, kad  ši akcija paskatins  rūpintis savo sveikata  ne tik tuomet, kai jau atsiranda rimtų problemų, bet gerokai anksčiau, kol esame visiškai sveiki ir mūsų širdelė „dar  neprašo atostogų“.

Jadvyga Gedvilienė

Sveikatos pirežiūros specialistė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.