ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO VYTENIO POVILO ANDRIUKAIČIO VIZITAS KELMĖS RAJONE

liepos 1st, 2013 | Posted by VSB in Aktuali informacija

2013 m. birželio 28 dieną Kelmės rajono savivaldybėje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis. Ministrą priėmė Kelmės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kęstutis Bilius, savivaldybės administracijos direktorė Irena Sirusienė, direktorės pavaduotojas Vincas Metrikis. Ministras kartu su LR Seimo nare Alma Monkauskaite, patarėja Inga Preikšiene, savivaldybės vadovais lankėsi Šiaulių VSC Kelmės skyriuje, Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure, A. Jokšo privačiame šeimos sveikatos centre, Liolių senelių namų Užvenčio globos padalinyje, VšĮ Kelmės rajono psichikos sveikatos centre ir VšĮ Kelmės ligoninėje, susitiko su šių įstaigų vadovais ir darbuotojais.

Vizito metu ministras išklausė sveikatos priežiūros įstaigų vadovų ir darbuotojų pastebėjimus apie didžiausias sveikatos sistemos problemas, trukdžius, kuriuos reikėtų šalinti, apie reikalingas keisti ir reformuoti sritis. Aptartos praeityje padarytos sveikatos sistemos pertvarkos klaidos, keliančios problemų ir ligoniams, ir gydytojams.

Susitikime su sveikatos apsaugos ministru Kelmės rajono savivaldybėje dalyvavo rajono tarybos Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto nariai, asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, spaudos atstovai.

Kelmės rajono savivaldybės Bendruomenės sveikatos tarybos pirmininkė Lina Balčiūnienė pristatė pranešimą „Sveikatos apsauga Kelmės rajone“, kuriuo supažindino su demografine rajono situacija,  pirmine ir antrine asmens sveikatos priežiūra, sveikatos sistemos ištekliais ir paslaugomis rajone. Kaip kalbėjo pranešėja, Kelmė yra probleminių teritorijų sąraše. Kelmės rajono savivaldybės demografinė, socialinė, ekonominė situacija yra gana specifinė. Savivaldybėje yra beveik dvigubai daugiau kaimo gyventojų negu vidutiniškai šalies savivaldybėse. Socialinės rizikos šeimų ir asmenų, pirmą kartą pripažintų neįgaliaisiais, santykiniai skaičiai yra artimi vidutiniams šalies mastu. Vaikų, gyvenančių socialinės rizikos šeimose, santykinis skaičius bei registruotų bedarbių skaičiaus ir darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus santykis skiriasi nuo šalies vidurkio palyginti nedaug, tačiau socialinės pašalpos gavėjų santykinis skaičius yra beveik du kartus didesnis už vidutinį šalies mastu.

L. Blačūnienė iškėlė rajono sveikatos apsaugos sistemos problemas. Iš jų galima paminėti gydytojų trūkumą ir jų amžių, netolygų ASPI finansavimą per teritorines ligonių kasas, silpną ryšį tarp medikų ir visuomenės sveikatos specialistų, mažus visuomenės sveikatos specialistų atlyginimus ir žemą motyvaciją (mažas VS finansavimas), netinkamą gyvenseną, alkoholio ir tabako vartojimą.

Be abejo, yra ir nemažai gražių pasiekimų. ES lėšomis finansuotas projektas „Kelmės rajono pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaigų modernizavimas“ (2,7 mln. Lt). Kelmės ligoninei suteikta ES parama: sveikatos priežiūros sistemos reformos tęstinumo ir sveikatos priežiūros optimizavimo programai skirta 4,890 mln. Lt, sergamumo ir mirtingumo mažinimo nuo pagrindinių neinfekcinių ligų programai – 790 000 Lt. Per 5 metus VšĮ Kelmės ligoninė iš VIP gavo 4,615 mln. Lt, centralizuotos sterilizacinės rekonstrukcijai ir įrangos atnaujinimui – 1505 000 Lt (tebevykdoma) ir kt.

Kelmės kultūros centre susitikdamas su gyventojais ministras pasakojo apie sveikatos apsaugos sistemos aktualijas, numatomas gaires. Ministras ir gyventojai kėlė klausimus apie sveikatos priežiūros sistemos netobulumus,  patiriamus nepatogumus norint patekti pas specialistus, pirminės sveikatos priežiūros įstaigų tinklo išsidėstymą. Paliestos visai Lietuvai opios problemos ir didelis rūpestis: išvyksta jauni žmonės, gyventojai sensta, klesti alkoholio ir tabako prekyba ir vartojimas, gyventojai per daug vartoja vaistų ir papildų, netinkama mityba ir gyvenimo būdas. Šiuo metu rajone yra išduotos 223 licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais ir 189 licencijos verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais. Kaip sakė ministras, bus pradėta įgyvendinti tabako konvencija, iš kiekvienos įstaigos bus pareikalauta aktyvaus profilaktinio veiksmo dėl tabako ir alkoholio prevencijos ir dėl imunoprofilaktikos.

Diskutuota apie jaunų specialistų trūkumą, keltas klausimas, kad studijuojantys už valstybės pinigus turėtų atidirbti rajonuose, nes juose trūksta naujų resursų, rajonas sensta, sunkiau serga žmonės, jiems reikia pagalbos. Čia reikalingas valstybinis planavimas.

Gyventojai prašo sugrąžinti medicinos punktus, kurių Lietuvoje liko 640, kiti panaikinti. Valstybinis sveikatos priežiūros įstaigų tinklas negali būti privatizuotas, jis negali išnykti, jis reikalingas visoj Lietuvoj, ir mes jį turim atstatyti, – kalbėjo ministras Vytenis Andriukaitis, – medicina turi būti principinga, sąžininga, stipri ir apsaugoti mus nuo brangių tyrimų augimo.

 

 

 

Informaciją parengė ir fotografavo Vaida Sutkienė

 

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.