ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

PAMINĖTA PASAULINĖ DIENA BE TABAKO

birželio 3rd, 2013 | Posted by VSB in Pagalba metantiems rūkyti

Gegužės mėnuo yra nerūkymo mėnuo. Šio mėnesio minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog tabakas yra sveikatą alinantis ir lėtines neinfekcines ligas, tokias kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligos, sukeliantis produktas. Visuomenės sveikatos specialistų užduotis – šviesti visuomenę, skatinti nerūkyti, o rūkantiems padėti atsisakyti šio žalingo įpročio.

Kelmės visuomenės sveikatos biuro 2013 m. pavasarį atlikto tyrimo duomenimis daugiau nei du trečdaliai (68%) apklaustų Kelmės rajono mokyklų 14-17 m. mokinių bent kartą gyvenime buvo rūkę cigaretes. Pusė (50%) apklaustų mokinių pirmą cigaretę surūkė būdami 14 m. ir jaunesni. Beveik penktadalis (18%) apklaustų mokinių pirmąją cigaretę surūkė būdami 11 metų ar dar jaunesni. Tyrimo metu paaiškėjo, kad 14% mokinių rūko kasdien, daugiausia nuo 16 metų. Tam įtakos turi ir tas faktas, kad net 70% apklaustų Kelmės rajono mokyklų mokinių teigė, kad panorėjus jiems būtų lengva arba labai lengva įsigyti cigarečių nepriklausomai nuo lyties, o sulaukus 17 metų beveik jokių kliūčių neiškyla. Be to, vos dešimtadalis (12%) apklaustųjų neturi nerūkančių draugų (daugiausia jaunesnio amžiaus).

Gegužės 31- oji – Pasaulinė diena be tabako, kuri minima visame pasaulyje. Ši diena skiriama priminti pavojams, kuriuos žmonių sveikatai kelia tabako rūkymas, patarti, ką galėtų nuveikti žmonės kurdami sveikesnę aplinką sau ir ateities kartoms. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Tabako rūkymas – antroji pagal dažnumą viso pasaulio žmonių mirčių priežastis. Lietuva dėl rūkymo kasmet netenka apie 7000 gyvybių, daugiausiai darbingo amžiaus vyrų. Šių netekčių galima būtų išvengti, jei žmonės mestų rūkyti.

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ir rajono ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos specialistai paminėjo Pasaulinę dieną be tabako vykdydami, akcijas, organizuodami renginius.

Gegužės 31 dieną visoje Lietuvoje rengiama vienos dienos akcija „Gimiau nerūkanti/is“. Akcijos metu, marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ yra apdovanojami Pasaulinę dieną be tabako, gimę naujagimiai. Akcija vyksta visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose. Akcijos globėjas Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. Pirmą kartą tokia akcija buvo surengta 2002 m. Kauno mieste, o vėliau tapo nacionaline. Šiais metais akcija vykdoma dvyliktąjį kartą. Akcijos metu stengiamasi priminti apie vis gausėjančius faktus apie pragaištingą tėvų rūkymo įtaką vaikų sveikatai.

Šiemet, kaip ir kasmet,  Raseinių ligoninės ginekologijos-akušerijos skyriuje, ten gimdo daug mūsų rajono moterų, sveikatos stiprinimo specialistė Audronė Palubinskienė pasveikino net tris mažylius, gimusius gegužės 31 d. – Pasaulinę dieną be tabako. Mažylių tėveliams įteikė sveikinimo raštus, knygutes. Mažyliai buvo apdovanoti marškinėliais su užrašu ,,Gimiau nerūkantis“. Šios akcijos organizatoriai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti ją saugoti savo vaikų ir savo sveikatą.

Kelmės profesinio rengimo centro  Tytuvėnų skyriuje, sveikatos priežiūros specialistė Simona Bielskytė ir socialinė pedagogė D.Navickienė organizavo akciją „Vietoj cigaretės – mėtinis ledinukas“. Jos metu buvo skatinama  verčiau taupyti ir įsigyti naudingą daiktą nei švaistyti pinigus cigaretėms „Nerūkyk, verčiau taupyk!“. Su geromis nuotaikomis puikiai buvo įvykdyta graži akcija, kuri skatino mažinti rūkymą ar bent apie tai privertė susimąstyti.

Tytuvėnų Jaunimo mokykloje sveikatos priežiūros specialistė S.Bielskytė diskutavo su mokiniais apie tabako keliamą žalą žmogaus organizmui jo sveikatai ir aplinkai. Kad mokiniai labiau įsivaizduotų rūkymo pasekmes buvo demonstruojamas modelis ,,Pono rūkoriaus burna“. Kartu  mokiniai kūrė bendrą plakatą „Mes prieš rūkymą“, ant kurio  rašė savo gražias mintis posakius apie rūkymo keliamą žalą. Entuziastai apdovanoti Kelmės visuomenės sveikatos biuro dovanomis rašikliais ir segtuvais.

Šaukėnų Vlado Pūtvio- Pūtvinskio ir Vaiguvos Vlado Šimkaus vidurinėse mokyklose vyko renginys ,,Jau dabar pasakyk rūkymui – ne!“. Sveikatos priežiūros specialistė Regina Virbickienė skaitė paskaitas apie tabako medžiagų vartojimo žalą ir pasekmes, dalino knygų skirtukus ,,Kiek ilgai tu gali gyventi“

Vidsodžio ir Lykšilio  pagrindinėse mokyklose vyko akcija „Nenuodykime oro tabako dūmais“. Sveikatos priežiūros specialistė Roma Kuorienė trumpai supažindino mokinius su rūkymo žala sveikatai. Vėliau  mokiniai sprendė mįslę „Kas?“, kuri atrodo tikrai sudomino juos. Po diskusijų kiekvienam dalyviui buvo išdalinti balionai, kuriuos visi drauge pūtė taip įrodydami, kad Vidsodžio ir Lykšilio pagrindinės mokyklos mokinių plaučiai sveiki. Pūsdami balionus išreiškė savo  pasiryžimą nepradėti ar nutraukti tabako vartojimą.

Kelmės Kražantės pagrindinėje mokykloje vyko renginys  „Nerūkyk – šiandien Pasaulinė diena be tabako!“. Renginį organizavo sveikatos priežiūros specialistė Dalia Janušauskienė, socialinė pedagogė Laima Kareivienė, psichologė Rūta Kerėžytė. Mokiniams papasakojo apie rūkymą, jo žalą sveikatai, skatino užsiimti įdomesne veikla. Sportas, įvairūs būreliai, užsiėmimai yra sveikiau ir naudingiau kiekvienam mokiniui. Kartu darė plakatus, piešė, klijavo, rašė šūkius prieš rūkymą ir už sveiką rytojų, be tabako dūmų! Padarytas stendas mokyklos fojė.

Kelmės ,,Aukuro” vidurinėje mokykloje Pasaulinei dienai be tabako paminėti sveikatos priežiūros specialistė Vita Makauskienė surengė prevencinį renginį pamoką-viktoriną ,, Nesurūkyk savo sveikatos”. Visi 5-9 klasių mokiniai gegužės 15-30 dienomis dalyvavo bendrose diskusijose, dirbo grupėse ir atsakė į pateiktus klausimus apie rūkymo žalą sveikatai. Pamokas-viktorinas vedė dorinio ugdymo mokytojos V.Vipartienė ir D.Adomaitienė, socialinė pedagogė D. Kančiauskienė.  Klasių grupės buvo labai aktyvios ir sumanios. Nugalėtojais tapo visi pamokoje – viktorinoje dalyvavę mokiniai, nes jos metu sužinojo ne tik apie rūkymo žalingą poveikį jaunam   organizmui, bet ir patys galėjo pademonstruoti savo žinias. Pamokos pabaigoje teisingus atsakymus pakomentavo sveikatos priežiūros specialistė V. Makauskienė. Tikėtina, kad pamokos-viktorinos ,, Nesurūkyk savo sveikatos” metu įgytos žinios apie rūkymo žalą bus naudingos jaunų žmonių gyvenime. Mokyklos fojė parengtas stendas ,,Nerūkyk”.

Kelmės visuomenės sveikatos biuro informacija

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.