ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Gegužės 15-oji tarptautinė šeimos diena

gegužės 15th, 2013 | Posted by VSB in Aktuali informacija

Nuo 1994 metų, Jungtinių tautų organizacijos iniciatyva, gegužės 15 dieną  minima tarptautinė Šeimos diena. Nemažai tyrimų patvirtina, kad gyvenimas poroje ir sveikata yra glaudžiai susiję: vieniši žmonės paprastai patiria gilų stresą, prasčiau miega, dažniau serga. Lietuvos statistikai teigia, kad nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, rasės ir pajamų susituokę žmonės yra sveikesni. Jie mažiau skundžiasi galvos ir nugaros skausmais, patiria mažiau streso, mažiau rūko, saikingiau vartoja alkoholį.

Šeimos sveikata priklauso nuo aplinkos tiek fizinės tiek socialinės, šeimos gyvenimo būdo, paveldimumo (genetikos ir biologinių organizmo ypatumų) bei nuo valstybės (teisiniu, politiniu ir ekonominiu aspektais), o labiausiai nuo kiekvieno iš mūsų požiūrio į save, nuo mūsų kasdieninės elgsenos ir  supratimo.

Šeima mūsų visų rūpestis,  tautos stabilumo, tęstinumo garantas, nuo jos priklauso piliečio emocinė būklė ir sveikata, ji vaidina pagrindinį vaidmenį, auklėjant augančią kartą. Labai didelę reikšmę  šeimos sveikatai turi teisinga šeimos, kaip vertybės samprata. Šeimai visavertis gyvenimas turėtų reikšti daug daugiau nei biologinis kelias nuo gyvybės pradžios iki mirties. Lengvabūdiškas sutuoktinio pasirinkimas, žema jausmų kultūra, etikos, psichologijos žinių stoka, abejingumas kitam žmogui, sunkumų, atsakomybės ir pareigų vengimas šeimoje rodo, kad  iš tiesų reikia naujo požiūrio į ją, kuris būtų pagrįstas ne dogmomis, o kritiniu mąstymu ir tikromis vertybėmis.  Norint siekti šeimos gerovės svarbus jaunų žmonių rengimas motinystei/tėvystei. Jauniems žmonėms reikalingos ne tik žinios, bet būtina ir motyvacija, atitinkamos vertybinės orientacijos ir nuostatos. Nepamirškime, kad geri pavyzdžiai, kūrybinga ir darbinga aplinka ugdo vaikų motyvaciją mokytis, užsiimti kūryba ir sportu. Šeima yra maža didelės valstybės institucija, tai ir valstybė priklauso nuo šeimos. Kokia šeima – tokia visuomenė, kokia visuomenė tokia ir valstybė. Šeima yra ta visuomenės ląstelė, kuri tik pati būdama ,,sveika“, gali sukurti sveiką visuomenę, todėl reikia siekti, kad šiandien  nebūtų susvetimėjimo šeimose, vertybinių orientacijų praradimo, alkoholizmo, narkomanijos, vaikų nusikalstamumo, daugėjančių skyrybų.

 

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.