ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Judėjimo trūkumas – tai daugiau nei rizika vaikų sveikatai!

gegužės 15th, 2013 | Posted by VSB in Sveika gyvensena

„Jeigu nori būti stiprus,- bėgiok, jeigu nori būti gražus,- bėgiok, jeigu nori būti protingas,- bėgiok.“ Kad šis posakis teisingas, įrodė daugybė mokslinių tyrimų. Jie atskleidžia koks svarbus yra judėjimas žmogaus formavimuisi, taip pat įvairiems jo psichikos bei fiziologiniams procesams, vykstantiems organizme.

Kodėl svarbu, kad vaikas judėtų?

Judėjimas – maloni ir džiugi vaikams veikla, stiprybės ir sveikatos šaltinis. Daug judėdamas, vaikas įgyja patirtį, rizikuodamas, išbando savo kūną ir sužino jo galimybes,  įveikdamas kliūtis, kuria pasitikėjimą savimi. Judėdamas, vaikas pats sau išsikelia užduotį, pats ją įveikia, tuo pačiu patirdamas džiaugsmą ir kaupdamas patirtį. Kai vaiko patirtis turtingesnė, tai tvirtesnis pagrindas jo tolimesniam augimui.

Judėjimas teigiamai veikia kaulų tankiovystymąsi. Suaugusiems tipiški nugaros negalavimai išsivysto dar vaiko amžiuje dėl judėjimo trūkumo. Smegenų žievės tinklas vystosi dėka judėjimo ir pojūčių patirties. Vaikai, turintys šiose srityse mažą patirtį, ateina į mokyklą su nepakankamai subrendusia smegenų žieve bei visomis iš to sekančiomis pasekmėmis. Taip pat dėka jutiminės ir judėjimo patirties teigiamai veikiamas bendras asmenybės vystimasis, formuojasi pozityvus savęs vertinimas ir socialinė kompetencija. Vaikai, kurių judėjimas visapusiškai skatinamas, rodo daug geresnius savarankiškumo ir integracijos į kolektyvą rezultatus.

Ką daryti?

Nebūtina visko keisti iš pagrindų. Nereikia nieko laužyti ir kurti iš naujo. Tiesiog:

sukurkime vaikų judėjimui palanką aplinką! Leiskime savo vaikams suprakaituoti bei išsipurvinti!

Atsiminkime: išsipurvinę vaikai gali nusiprausti. Tačiau judėjimo ir patirties sukurtų  vystymosi “dėmių” ateityje „nebeišplausime“!

Nuo 2002 m. kasmet gegužės 10-ąją minima Judėjimo sveikatos labui diena. Ta proga, Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje vyko renginys: „Sportuok ir sveikas būk“, kurio tikslas – propaguoti fizinį aktyvumą. Renginyje dalyvavo 1 – 4 klasių mokiniai. Kad būtų žvalūs, sveiki ir dėmesingi, šventę mokiniai pradėjo apšilimo mankšta.  Džiugu, kad prie kolektyvinės pradinių klasių mankštos, kurią vedė kūno kultūros mokytojas V. Petrauskas, entuziastingai prisijungė ir pradinių klasių mokiniai. Patys rodė pratimus ir mokė kaip juos atlikti. Kam neužteko tokios judrios dienos pradžios, galėjo apibėgti ratą mokyklos stadiono bėgimo taku. Vėliau mokiniai rungėsi draugiškose kvadrato varžybose. Aktyviausi dalyviai buvo apdovanoti prizais, kuriuos įsteigė Kelmės visuomenės sveikatos biuras.

Sveikatos priežiūros specialistė Danutė Andriulaitienė

Pages: 1 2 3

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.