ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Sergamumas gripu ir ŪVKTI rajone auga

sausio 17th, 2013 | Posted by VSB in Prevencinės programos
Gripas ir kitos ūminės kvėpavimo takų infekcinės  ligos yra vienos iš dažniausių. Lietuvoje kasmet užregistruojama 400-700 tūkstančių gripo ir kitų ūminių kvėpavimo takų ligų atvejų, nors iš tikrųjų šiomis ligomis serga daugiau žmonių.
Kelmės rajone per 2012 m.  užregistruota 3190 ūminių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) atvejų bei 29 gripo atvejai; 2011 m. užregistruoti 2126 ŪVKTI atvejai bei 19 gripo atvejų; 2010 m. užregistruoti 3109 ŪVKTI atvejai ir 11 gripo atvejų. 2013 metais per  pirmąsias tris savaites užregistruoti 28 gripo  ir 272 ŪVKTI atvejai.
Šiais metais aplinkoje cirkuliuoja A (H1N1), A (H3N2) ir B tipo gripo virusai. Gripas pasireiškia staiga pakilusia (dažniausia aukšta) temperatūra, šaltkrėčiu, stipriu galvos ir raumenų skausmu, sąnarių maudimu, kartais varginančiu sausu kosuliu. Neretai būna ir pykinimas, nemiga, žmogus gali kliedėti, gali atsirasti net ir kūno traukuliai. Sloga ir kosulys paprastai atsiranda po dviejų ar trijų dienų.
Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val. (vidutiniškai 48 val.). Gripas ir peršalimas dvi skirtingos, tačiau ir labai panašios ligos, kartais sukeliančios šiokią tokią sumaištį norint jas atskirti. Dažnai žmogus net ir pats negali atsakyti, kuria iš jų susirgo.
Kaip apsisaugoti nuo gripo?
Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų. Skiepytis rekomenduojama kiekvienais metais prieš prasidedant gripo sezonui.  Pasiskiepijus, atsparumas ligai susidaro ne anksčiau kaip po 2 savaičių ir trunka apie 1 metus.
Kadangi  žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžia uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui rekomenduojame:
  • -dažnai plauti rankas;
  • -vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
  • -vengti masinio žmonių susibūrimo vietų; kosint ir čiaudint prisidengti burną;
  • -neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
  • -gerai vėdinti patalpas;
  • -susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose;
  • -sergančių vaikų neleisti į švietimo įstaigas, nesudaryti  rizikos užkrėsti kitus.

 

Lina Balčiūnienė
Kelmės rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.