ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Tuberkuliozė neleidžia apie save pamiršti

sausio 11th, 2013 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Pastaraisiais metais Kelmės rajone mažėjo sergančiųjų tuberkulioze. 2008 metais buvo išaiškinta 30; 2009 m. – 24; 2010 m.-18; 2011-10 naujų atvira plaučių tuberkulioze sergančių asmenų. 2012 metų per pirmuosius aštuonis mėnesius buvo užregistruoti 5 nauji atvejai, tačiau nuo rugsėjo iki gruodžio mėnesio  užregistruota 13 naujų atvejų. Viso 2012 metais užregistruota 18 naujų tuberkuliozės atvejų.

Tuberkuliozė – infekcinė liga, kurios sukėlėjos – tuberkuliozės mikobakterijos. Sveiki žmonės dažniausiai užsikrečia nuo sergančiųjų plaučių tuberkulioze. Atvirąja tuberkuliozės forma sergantis žmogus yra svarbiausias tuberkuliozės platintojas. Toks žmogus per metus gali užkrėsti 15–20 sveikų žmonių. Todėl labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų diagnozuojama ir pradedama gydyti kuo anksčiau. Tai viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų.

Liga plinta oro lašeliniu būdu, tai reiškia jog pagrindinis infekcijos šaltinis yra ligonis, sergantis tuberkulioze ir išskiriantis tuberkuliozės mikobakterijas kalbėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas. Greta esantis sveikas žmogus gali įkvėpti tuberkuliozės mikobakterijas, patekusias į aplinką nuo sergančiojo. Nuo šios ligos neapsaugotas niekas, tačiau ne kiekvienas, turėjęs kontaktą su sergančiuoju, suserga tuberkulioze. Šią ligą sąlygoja prastos gyvenimo ir mitybos sąlygos, nenormuotas darbo krūvis, žalingi įpročiai. Dėl šių priežasčių nusilpsta imunitetas ir žmogus suserga. Tuberkuliozė gali pažeisti bet kurį organą, tačiau dažniausiai susergama plaučių tuberkulioze.

Tuberkuliozės simptomai yra įprasti – silpnumas, nuovargis, karščiavimas, svorio kritimas, gali atsirasti bronchų bei plaučių pažeidimo simptomų. Jei šie simptomai nepraeina apie tris savaites, reikia kreiptis į gydytoją. Tuberkuliozė vaistais yra gydoma apie 6 mėn. Labai svarbu, kad tuberkuliozė būtų gydoma taisyklingai. 92 proc. sergančiųjų atvirosios tuberkuliozės forma galima visiškai išgydyti, jeigu nenutraukiamas gydymas. Neišgydžius ligos visiškai ir netaisyklingai vartojant vaistus, ligonio organizme ima vystytis atsparios vaistams bakterijų rūšys. Nėra naujų vaistų nuo tuberkuliozės, yra tik tų pačių penkių vaistų derinys. Po pasaulį keliaujanti tuberkuliozės bakterija jau spėjo prie jų prisitaikyti.

Pati geriausia tuberkuliozės prevencijos priemonė yra užkrečiamų tuberkuliozės atvejų sėkmingas išgydymas.

Pasitikrinkite savo sveikatą, ypač jei vargina tuberkuliozei būdingi simptomai: užsitęsęs kosulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, skrepliavimas, atkosėjimas krauju – nedelskite! Būkime dėmesingi savo sveikatai! Medikai, būkite atidūs pacientų nusiskundimams!

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.