ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Lapkričio 15-oji – tarptautinė nerūkymo diena

lapkričio 13th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Kasmet nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 4,9 milijonai pasaulio gyventojų. Lietuvoje dėl rūkymo kasmet netenkama per 7000 gyvybių. Tabako gaminių naudojimas užima antrą vietą pasaulyje tarp mirties priežasčių.  Lapkričio 15 d. – puiki proga rūkantiesiems susimąstyti apie savo bei aplinkinių sveikatą. Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį yra minima Tarptautinė nerūkymo diena. Šia proga Lietuvos bei Pasaulio visuomenei siūloma atkreipti dėmesį į šio sveikatai žalingo įpročio  keliamas problemas.

Tabako rūkymas kaip masinis reiškinys egzistuoja keletą šimtmečių. XXI amžiaus pradžioje tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Ši narkomanijos rūšis lemia daug sveikatos problemų ir pirmalaikių mirčių. Pasaulyje plintantis rūkymas tampa vis didesne problema, turinčia įtakos sergamumui ir mirtingumui nuo  tabako sukeltų ligų.

Pasaulio banko duomenimis, maždaug trečdalis suaugusiųjų planetos gyventojų rūko.  Naujausio nuolatinių Lietuvos gyventojų žalingų įpročių paplitimo tyrimo, atlikto rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Factus Dominus“, duomenimis, Lietuvoje rūko beveik trečdalis 15–64 metų gyventojų (40,5 proc. vyrų ir 20,1 proc. moterų). Rūkymas  yra vienos iš dešimt mirčių priežastis. Rūkymo pandemija neaplenkė ir moterų. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad  vyrų rūkymas pasiekė piką ir truputį pradėjo mažėti. Tuo tarpu moterų rūkymas paplitęs mažiau nei vyrų, tačiau kasmet didėja. Tai siejama su specialia tabako pramonės strategija, orientuota į moteris, įvardijamos kaip perspektyvi rūkančiųjų rinkos dalis. Tabako reklamos rinkoje moterų rūkymas pateikiamas kaip modernumo ir gero gyvenimo simbolis. Per pastarąjį dešimtmetį jaunų moterų rūkymas išaugo penkis kartus, o nepilnamečių merginų rūkymo paplitimas pralenkė suaugusiųjų moterų rūkymo paplitimą.

Rūkymo plitimo priežastys. Rūkymas yra sudėtingas psichosocialinis ir kultūrinis reiškinys. Specifinis nikotino poveikis nervų sistemai bei psichikai ir individuali organizmo reakcija į tabaką yra esminiai veiksniai, lemiantys priklausomybės atsiradimą, rūkymo intensyvumą bei problemas, susijusias su metimu rūkyti. Rūkančių tėvų ir kitų suaugusiųjų pavyzdys formuoja netinkamą vaikų elgesio modelį. Paaugliai ir vaikai patiria bendraamžių spaudimą, jiems daro įtaką tabako reklama per žiniasklaidą. Tiriant mokinių asmenybės ypatumus pastebėta, kad rūkaliai yra mažiau pažangūs, linkę į impulsyvų elgesį. Svarbus veiksnys, turintis poveikį tolimesniam rūkymo plitimui, yra moterų rūkymas nėštumo metu. Tyrimais nustatyta, jog vaikai, kurių mamos rūkė nėštumo metu, ankščiau pradeda rūkyti ir dažniau tampa priklausomi nuo nikotino. Vaikai, kurių tėvai rūko, taip pat dažniau rūko ir yra labiau priklausomi nuo nikotino.

Tabako poveikis sveikatai. Tabako dūmuose yra apie 4 800 įvairių medžiagų. Sveikatai pavojingas nikotinas, kancerogenai, dervos, anglies monoksidas. Vokietijos vėžio tyrimų instituto pranešime teigiama, kad tabako dūmuose yra randama apie 90 vėžį sukeliančių medžiagų. Svarbiausia tabako  dūmų veiklioji medžiaga, kuri lemia priklausomybės atsiradimą yra nikotinas. Užsirūkius nikotinas pasiekia smegenis greičiau nei per 10 sekundžių. Iš pradžių jis stimuliuoja centrinę nervų sistemą, o vėliau slopina. Noras rūkyti atsiranda sumažėjus nikotino koncentracijai kraujyje. Nikotinas didina širdies susitraukimų dažnį, sutraukia kraujagysles, didina arterinį kraujospūdį, skatina cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse, rūkaliams greičiau vystosi aterosklerozė. Rūkančioms moterims ankščiau prasideda menopauzė.

Pavojingiausios cigarečių  cheminės medžiagos yra dervos. Dūmai patenka į burną aerozolio pavidalu, kurio viename kubiniame centimetre yra milijonai dalelių. Aerozoliui atvėsus susiformuoja dervos ir nusėda kvėpavimo takuose. Dervos sukelia vėžį ir plaučių ligas, silpnina imuninę sistemą. Padidėjęs anglies monoksido kiekis rūkalių kraujyje pablogina deguonies apykaitą. Dėl deguonies stokos smegenys ir raumenys negali normaliai funkcionuoti. Širdis ir plaučiai turi daugiau dirbti, kad užtikrintų organų aprūpinimą deguonimi. Be to, anglies monoksidas pažeidžia kraujagyslių sieneles ir didina aterosklerozės riziką. Rūkymas yra vienas iš pagrindinių išeminės širdies ligos rizikos veiksnių.

Nuo 25 iki 30 procentų visų vėžio atvejų išsivysčiusiose šalyse yra susiję su rūkymu. Vėžio rizika priklauso nuo surūkytų cigarečių skaičiaus, rūkymo stažo, dervų ir nikotino kiekio cigaretėse. Rūkymas labiausiai didina plaučių vėžio riziką, apie 90 proc. vyrų ir 57-86 proc. moterų plaučių vėžio atvejų sukelia rūkymas. Didelė dalis stemplės, gerklų ir burnos ertmės atvejų siejama su tabako ir alkoholio vartojimu. Šlapimo pūslės, kasos, inkstų, skrandžio, nosies vėžys taip pat yra susiję su rūkymu. Gleivinę dirginančios medžiagos sukelia lėtinį bronchų gleivinės uždegimą,  o vėliau ir lėtinį plaučių bei širdies nepakankamumą. Rūkymas didina galimybę susirgti tuberkulioze, gripu, peršalimo ligomis. Kosulys, skrepliavimas, dusulys yra nuolatiniai simptomai, varginantys rūkalius.

Rūkymas ypač pažeidžia vaikų ir paauglių plaučius, lėtina augimą. Rūkančių moterų kenčia ne tik reprodukcinė sistema, bet ir  grožis. Rūkymo sendinantis poveikis odai yra antroje vietoje, po saulės poveikio. Jeigu jūs rūkote, jūsų odai teks rūkyti kartu su jumis. Rūkančių veido oda būna pilka, blyški, raukšlės atsiranda anksčiau ir yra ryškesnės. Ypač stiprus poveikis moterų odai. Rūkančios moterys atrodo vyresnės.  Prikimęs balsas, ilgi užsikosėjimai atsikrenkščiant irgi nėra gražu.

Šeimos biudžetas taip pat kenčia, nes rūkalius gyvena nuo cigaretės iki cigaretės.  Turi nuolat sekti, kad jo cigarečių atsargos nepasibaigtų. Jeigu šiandien per dieną surūkant pakelį, per mėnesį dūmais paleidžiama daugiau negu 250 litų, o per metus 3000 litų. O kiek kainuotų Jūsų išsvajota kelionė į Paryžių ar  dviratis paaugliui, o gal supynės prie namo?

Kadangi rūkymas yra priklausomybės liga, jai būdinga lėtinė eiga, didelė atkryčio tikimybė, menkas gydymo efektyvumas. Atsikratyti rūkymo galima, tačiau  labai priklauso nuo paciento motyvacijos keisti savo elgesį. Gydyti šią ligą įmanoma tik pacientui pačiam norint, todėl pagalba rūkančiam pacientui prasideda nuo paskatinimo mesti rūkyti, o jei pacientas nori mesti rūkyti – tai ir medicininės pagalbos bei psichologinės paramos suteikimas, įvardijamas kaip priklausomybės nuo tabako gydymas.

Metus rūkyti Jūsų gyvenimas tikrai pagerės: patirsite mažiau streso, būsite fiziškai aktyvesni, rečiau jausite nuovargį, jausite tikrąjį skonį ir kvapą, išsaugosite natūralią odos spalvą ir jos grožį.

Lietuvoje pradėjo veikti „Pagalbos metantiems rūkyti linija“. Telefonas 8 605 95555, darbo dienomis 15-18 val.

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.