ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Mokinio kuprinėje ne tik knygos

spalio 2nd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Kiekvieno mokinuko neatsiejama įvaizdžio dalis – mokyklinė kuprinė. Netaisyklingas kuprinės nešimas ir kuprinės svorio nekontroliavimas turi įtakos formuojantis netaisyklingai laikysenai, šie  sutrikimai yra aktuali moksleivių sveikatos problema. 2011 m.  14 proc. visų profilaktiškai patikrintų mokinių diagnozuota netaisyklinga laikysena ir skoliozė. Ši problema dažniausiai sutinkama tarp 5 – 10 klasių mokinių.  Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, dažniausiai ji susiformuoja dėl netinkamos aplinkos: kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per sunki ar netinkama  mokyklinė kuprinė, per mažai juda. Ryškiausi pakitimai vyksta jaunesniame mokykliniame amžiuje (7–10 metų), nes toliau auga ir kaulėja skeletas, tačiau stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus.

Kelmės visuomenės sveikatos biuras jau antrus metus vykdo kuprinių svėrimo akciją 2011 metais mokyklų sveikatos priežiūros specialistai svėrė pradinukų kuprines, šiemet pasvėrė ir penktokų bei šeštokų kuprines. Akcijos  tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio. Nuo rugsėjo 24 d. buvo pasverta 812 kuprinių.  Tyrimo rezultatai parodė,  kad egzistuoja ,,sunkios mokyklinės kuprinės“ problema.  Tik 51 proc. moksleivių  mokyklinės kuprinės svėrė iki 10 proc. moksleivio svorio, t.y. tiek, kiek rekomenduoja gydytojai. Net 42 proc. moksleivių kuprinių svėrė nuo 10 iki 15 proc. jų svorio ir  5 procentai moksleivių nešioja mokyklinę  kuprinę  daugiau kaip 15 proc. savo svorio. Toks kasdieninis nešiojimas sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar kitiems stuburo pakenkimams atsirasti.

Pasidomėjome ką kuprinėse mokiniai atsineša, kaip susideda mokymosi priemones į kuprines, mokėme mokinius teisingai susidėti daiktus. Tų mokinių kuprinėse, kurių svoris per didelis dažniausiai yra daug nereikalingų daiktų: žurnalų, knygų, pratybų sąsiuvinių, kurių tą dieną nereikia. Pasvėrę antrą kartą tą pačią mokyklinę kuprinę tik su tos dienos mokykliniais reikmenimis pamatėme, kad kuprinės  svoris atitinka rekomenduojamą gydytojų.

Kad per sunkios mokyklinės kuprinės nepakenktų vaikų sveikatai turėtume pasirūpinti visi. Sveikatos priežiūros specialistai privalo suteikti žinių mokiniams, mokytojams ir tėvams. Mokytojai turi aiškiai mokiniams pasakyti ką atsinešti kitai pamokai. Tėvai privalo padėti vaikams susitvarkyti kuprinę, pakontroliuoti ką jų vaikai nešasi į mokyklą. Mokiniai taip pat turi prisiimti atsakomybę už savo sveikatą, nes  jie yra  rytdienos suaugusieji, būsimieji tėvai. Nepamirškite, kad taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės.

Teisingas pasirinkimas

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės” (Žin., 2003, Nr. 94-4261), kurioje pažymima, kad draudžiama gamintojui kuprinę vadinti mokykline kuprine, jei ji neatitinka mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai, jos turi būti gaminamos su reguliuojamo ilgio diržais, ne trumpesniais kaip 70 cm. Diržų ilgis turi reguliuotis, kad užsivilkus paltą ar striukę juos būtų galima pailginti, o orams atšilus – sutrumpinti. Tada ji tvirtai priglunda prie nugaros ir neleidžia vaikui kūprintis. Diržai 40–45 cm atstumu nuo tvirtinimo vietos turi būti ne siauresni kaip 3,5–4,0 cm, kitoje dalyje – 2,0–2,5 cm. Tuščia kuprinė pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1000 g.

Teisingas daiktų sudėjimas

  • -Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 % moksleivio kūno masės.
  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15% moksleivio kūno masės.
  • Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
  • Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
  • -Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
  • -Mokytojai turėtų aiškiai nurodyti, ką reikia atsinešti.


Lina Balčiūnienė

Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.