ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Mokinių sveikata reikia rūpintis nelaukiant rudens

rugpjūčio 6th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos

Nespėjome pajusti vasaros teikiamų malonumų, o ji jau  eina į pabaigą.  Tėveliai rūpesčių sūkuryje turėtų nepamiršti pasirūpinti ir savo vaikų sveikata. Kasmet iki rugsėjo 15 dienos bendrojo lavinimo mokyklų moksleiviai privalo profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir mokyklai, kurioje  mokosi,  pateikti sveikatos pažymėjimą. Mokiniai iki 18 metų,  kurie mokosi pagal pirminio profesinio mokymo programą bei ikimokyklinukai  taip pat turi pasitikrinti sveikatą.

Kasmetinis privalomas profilaktinis vaikų sveikatos tikrinimas – tai papildomas rūpestis tėvams, nes vaikas turi būti lydimas vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.   Norėtųsi priminti nepaneigiamą tiesą, jog ligų profilaktika reikalauja žymiai mažiau tiek finansinių, tiek psichologinių, tiek fizinių kaštų nei ligų gydymas ir reabilitacija. Tėvams atrodo, jog profilaktinių sveikatos tikrinimų metu matuojant ūgį, sveriant, tikrinant vaiko regą ir atliekant pagrindinius kraujo ir šlapimo tyrimus, neįmanoma tinkamai įvertinti vaiko sveikatos būklės, norisi patikslinti, kad būtent tokių reguliarių apžiūrų metu galima nesunkiai pastebėti pirmuosius laikysenos, regos, medžiagų apykaitos sutrikimus. Šeimos gydytojas, pastebėjęs pirmuosius pakitimus, visada nukreips vaiką gydytojų specialistų konsultacijai. Profilaktiniai tikrinimai ne tik padės laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet suteiks puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus. Už rekomendacijų, kurias nurodo vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas padeda užtikrinti šių rekomendacijų įgyvendinimą švietimo įstaigoje. Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokyklų medikai negalės užtikrinti, kad ugdymo procese nebus pakenkta jo sveikatai.

Patariame nelaukti paskutinių dienų nes, paskutinėmis dienomis sveikatos priežiūros įstaigose susidaro ilgos laukiančių tėvelių ir vaikų eilės, o  mokykloms rugsėjo pirmosiomis dienomis tiesiog būtina turėti informaciją apie mokinių sveikatą, nes prasidėjus naujiems mokslo metams bus neaišku, kokią kūno kultūros grupę vaikas gali lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją; ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per kūno kultūros pamokas gali daryti visus pratimus,  ar jūsų vaikui reikia tausojančio maitinimo, koks jo regėjimas, laikysena, polinkis alergijai ir kt.

Kokia mūsų vaikų sveikata buvo 2011 metais?

2011 metais Kelmės rajone iš 4492 mokinių 99,6 proc.  profilaktiškai pasitikrino savo sveikatą. Nors 94 proc. Kelmės rajono mokinių priklausė pagrindinei fizinio pajėgumo grupei, tačiau tik 40,5 proc. pasitikrinusių mokinių buvo visiškai sveiki (2010 metais – 45 proc.).

Per 2011 metus penktadaliu išaugo sveikatos  sutrikimų skaičius. 2010 metais Kelmės rajone 1000-čiui mokinių iš visų pasitikrinusiųjų mokinių skaičiaus teko 686 sutrikimai, o 2011 metais 816 sutrikimų. 2011 metų Kelmės rajono mokyklų duomenimis dažniausiai mokiniai turėjo regos sutrikimų (230 atv. 1000-čiui pasitikrinusių mokinių, 2010 m – 219 atv./1000) ir skeleto-raumenų sistemos sutrikimų (159 atv. 1000-čiui mokinių, 2010 m. – 153 atv./1000), tačiau daugiau nei dvigubai išaugo sutrikimų skaičius susijęs su dantų problemomis ( nuo 2010 m. 61 atv. iki 2011 m. 149 atv. tenkančių 1000-čiui sveikatą pasitikrinusių mokinių). Regos ir skeleto-raumenų sistemų bei dantų sutrikimai 2011 metais sudarė du trečdalius visų mokinių tarpe pasitaikančių sutrikimų.

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.