ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

lapkričio 23rd, 2016 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui yra išjungti)

hosp.

Europos supratimo apie antibiotikus diena

lapkričio 21st, 2016 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui Europos supratimo apie antibiotikus diena yra išjungti)

2016 m. lapkričio 18 d. Europoje ir Lietuvoje jau devintą kartą minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Pagrindinis šios dienos tikslas – informuoti visuomenę, kada ir kaip vartoti antibiotikus, pabrėžti atsakingo požiūrio svarbą gydantis šiais vaistais. Iniciatyvą palaiko Pasaulio sveikatos organizacija, kuri paskelbė š.m. lapkričio 14─20 d. Pasauline supratimo apie antibiotikus savaite. Šių metų Europos supratimo apie antibiotikus diena orientuota į sveikatos priežiūros specialistus, jų vaidmenį didinant supratimą apie atsparumą antibiotikams ir antibiotikų efektyvumo išsaugojimą.
Antibiotikams atsparių bakterijų atsiradimas ir paplitimas, ypač atsparių rezerviniams antibiotikams, yra didelė visuomenės sveikatos problema, grėsmė pacientų saugumui bei didelė ekonominė našta Europoje ir visame pasaulyje.
Didėjantis atsparumas rezerviniams antibiotikams reiškia, kad grėsmė neturėti efektyvių antibiotikų labai reali – plintančios infekcijos bei nedideli sužalojimai vėl gali tapti mirtini. Kasmet pasaulyje nustatomi 480 tūkstančių antibiotikams atsparios tuberkuliozės atvejų. Be to, ši problema kelia didelį pavojų operacijoms ir organų transplantacijoms, kurias atlikti be efektyvių antibiotikų gali tapti neįmanoma.  Naujų antibiotikų nesukuriama ir nežinoma, kada tai pavyks padaryti, todėl būtina stabdyti atsparių bakterijų plitimą. Pasauliui reikia skubiai keisti požiūrį į antibiotikų skyrimą bei vartojimą.Net jei bus atrasta naujų vaistų, be elgsenos ir požiūrio pokyčių, atsparumas antibiotikams išliks viena iš didžiausių grėsmių. Taigi labai svarbu vartoti tik gydytojo paskirtus antibiotikus, nelaikyti šių vaistų likučių namuose, pabaigti visą gydymo kursą.
Pagal antimikrobinių vaistų suvartojimo situaciją, lyginant su kitomis ES šalimis, antimikrobinių preparatų suvartojimas Lietuvoje artimas Europos vidurkiui. Nuo 2009 m. antimikrobinių preparatų suvartojimas yra stabilus, tačiau ženkliai skiriasi situacija ambulatorinėje ir stacionarinėje grandyje: ambulatorinėje grandyje antimikrobinių vaistų suvartojimas nedidelis, mažesnis už ES vidurkį, stacionarinėje grandyje – vienas didžiausių ES.
Visuomenės žinios apie antibiotikus gerėja, bet nėra pakankamos. Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenims (Eurobarometer 445 Antimicrobial Resistance, 2016) Lietuvoje tik 34 proc. Lietuvos gyventojų žino, kad antibiotikai nenaikina virusų, 46 proc. žino, kad antibiotikai neefektyvūs prieš peršalimą ir gripą. Visuomenei trūksta tinkamų antibiotikų vartojimo įpročių – 24 proc. gyventojų Lietuvoje mano, kad galima nutraukti antibiotikų kursą, kai pasijaučiama geriau. Tyrimo duomenimis patikimiausias informacijos apie antibiotikus šaltinis gyventojams yra gydytojas.

Parengta remiantis ECDC, PSO ir HI informacija.

Daugiau informacijos Jums gali suteikti Higienos instituto Visuomenės sveikatos technologijų centro Inovacijų skyriaus specialistai, tel. 85 2629055 arba el. paštu: antibiotikai@hi.lt

 

KELMĖS RAJONO BENDROJO UGDYMO MOKYKLŲ 2016 M. KUPRINIŲ SVĖRIMŲ AKCIJOS APŽVALGA

lapkričio 14th, 2016 | Posted by Lina Balčiūnienė in Sveikatos priežiūra Kelmės rajono ugdymo įstaigose - (Komentarai įrašui KELMĖS RAJONO BENDROJO UGDYMO MOKYKLŲ 2016 M. KUPRINIŲ SVĖRIMŲ AKCIJOS APŽVALGA yra išjungti)

Kelmės  rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras jau šeštą kartą rajono bendrojo ugdymo mokyklose organizavo kuprinių svėrimo akciją. Akcijos tikslas – įvertinti mokinių nešiojamų kuprinių svorį, tipą, kuprinės nešiojimo būdą, siekiant išvengti vaikų laikysenos sutrikimų dėl per didelio kuprinių svorio ir neteisingo nešiojimo būdo. Kasmetiniai mokinių sveikatos profilaktinių patikrinimų rodikliai rodo, kad skeleto raumenų sutrikimai (netaisyklinga laikysena, skoliozė, kifozė) yra vieni iš dažniausiai diagnozuojamų mokinių sveikatos sutrikimų. Per sunki, netinkamai nešiojama kuprinė – dažniausia nugaros skausmo priežastis tarp mokinių. (daugiau…)

Paminėta Pasaulinė diabeto diena

lapkričio 14th, 2016 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui Paminėta Pasaulinė diabeto diena yra išjungti)

 

Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Šios dienos minėjimo tikslas – stiprinti diabeto prevenciją bei sergančiųjų priežiūros prieinamumą.

CD1Cukrinis diabetas yra lėtinė liga, sutrikdanti medžiagų apykaitą ir įvairių organų veiklą. Padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje pamažu žaloja organizmą ir galų gale sukelia rimtas komplikacijas – kraujagyslių ir nervų sistemos pažeidimus, dėl kurių gali atsirasti įvairių organų funkcijų sutrikimai (aklumas, inkstų funkcijos nepakankamumas, diabetinės pėdos sindromas ir kt.).
Cukrinis diabetas yra klastinga liga,  todėl svarbu laiku atpažinti jos sukeliamus simptomus ir požymius bei  deramai kontroliuoti, kad kuo mažiau pakenktų   gyvenimo kokybei.
Šiandien pasaulyje įregistruota per 382 mln. diabetu sergančių žmonių, Lietuvoje – 115 tūkstančių. Higienos instituto duomenimis, 2015 m. Kelmės rajone buvo registruoti 889 asmenys  sergantys cukriniu diabetu, iš jų 88 nustatyti nauji atvejai.
Kelmėje veikiančio klubo „Diabetas ABC“ iniciatyva, Pasaulinei diabeto dienai paminėti  organizuotas renginys, kuriame  žmonės skatinami susirūpinti savo sveikata – išsitirti ir žinoti cukraus kiekį kraujyje, pasinaudoti nemokamomis prevencinėmis programomis.
Renginyje Kelmės pirminio sveikatos priežiūros centro gydytojai bei sveikatos biuro specialistai skaitė pranešimus apie cukrinio diabeto priežastis, ligos  kontrolę, gydymą, prevenciją, ligos paplitimą.

CD2   CD3Rūpinkimės savimi, stebėkime save bei aplinkinius ir būkime sveiki!

 

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

Lina Balčiūnienė