ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Gerumo niekada nebus per daug

gruodžio 30th, 2015 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui Gerumo niekada nebus per daug yra išjungti)

 

…Baltas Kalėdų Angelas

Daugel darbų nudirba,

Žadina, budina žmogų,

Kol jo širdis suvirpa…

             P1150509 (2)    Kelmės visuomenės sveikatos biuras, gruodžio pradžioje, pakvietė mokyklas, bendruomenes, organizacijas jungtis prie Bendrumo akcijos ,,Kalėdinis atvirukas vienišam žmogui“. Jeigu praėjusiais metais atvirukus kūrė mokiniai, darželinukai, jų tėveliai bei mokytojai, tai šiemet, aktyvios buvo ir bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos, draugijos. Mokiniai, Visuomenės sveikatos biuro ir Socialinių paslaugų centro darbuotojai aplankė ir padovanojo šiltus bei nuoširdžius sveikinimus Liolių socialinės globos namų, Aukštelkės socialinės globos namų Pagryžuvio padalinio gyventojams, Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus pacientams, vienišiems seneliams namuose.
ligonineje Sukurti Kalėdų atviruką ir parašyti keletą nuoširdžių žodžių galime kiekvienas. Tam neprireikia nei daug laiko, nei išlaidų. Keletas nuoširdžių žodžių ir dėmesys gali pradžiuginti ir nuraminti gulintį ligos patale ar iš namų mažai beišeinantį senolį, o gal vienišą kaimyną, kurio neaplanko vaikai. Mums labai džiugu, kad užsimezgė graži bičiulystė tarp vaikų ir senelių, kurdami atvirukus ir užrašydami savo ranka linkėjimus, vaikai mokosi gerumo, supratimo, atjautos, o svarbiausia – pagarbos vyresniems žmonėms.
Nuoširdžiai kviečiame visus kelmiškius aplankyti ir pasveikinti tuos, kurių galbūt be mūsų niekas neaplankys, tegul bus tai maloniausia dovana. Tikime, kad kartu puoselėjamas bendrumo jausmas taps neatsiejama mūsų visų gyvenimo dalimi. Nepaliaukime dalintis gerumu!

DSCF9635DSCF9643

Lina Balčiūnienė

Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

 

 

Nacionalinis sveikatos egzaminas kviečia pasitikrinti žinias apie žalingus sveikatai įpročius

gruodžio 14th, 2015 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui Nacionalinis sveikatos egzaminas kviečia pasitikrinti žinias apie žalingus sveikatai įpročius yra išjungti)

 

                     Žinau – gyvenu sveikiau! Tokiu šūkiu pasitikrinti savo žinias ir paskatinti domėtis sveika gyvensena kviečia jau ketvirtą kartą rengiamas Nacionalinis sveikatos egzaminas (NSE). Portale lrytas.lt gruodžio 17 d., ketvirtadienį, rengiamas egzaminas kviečia atidžiau pažvelgti į žalingus sveikatai įpročius ir jų prevenciją.
             Dalyvaudami Nacionaliniame sveikatos egzamine galite laimėti sveikatingumo savaitgalį Birštone sanatorijoje „Eglė“.
Sveikatos žinių patikrinimas vyks gruodžio 17 d. šiuo adresu (http://nsegzaminas.lrytas.lt/nuo 9 val. ryto iki 24 val. NSE organizatoriai kviečia dalyvauti visus – jaunimą ir senjorus, šeimas ir mokyklų klases, visų specialybių ir įvairių pomėgių turinčius žmones.
Šiemet egzaminas skirtas žalingų sveikatai įpročių prevencijai. Pasak organizatorių, siekiama atkreipti dėmesį į rūkymo, alkoholio, narkotinių medžiagų, nesveikos mitybos ir judėjimo stokos pasekmes.
Egzamino globėja Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė sako, kad Pasaulio sveikatos organizacija  rūkymą įvardija kaip vieną iš svarbiausių rizikos veiksnių, nuo kurio pasaulyje kasmet miršta 5,4 mln. žmonių. Paskui seka alkoholis ir narkotinės medžiagos. „Priklausomybė nuo tabako sąlygoja daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu priklausomybė nuo visų kitų narkotinių medžiagų kartu paėmus. Nustatyta, kad ji didina mirtingumą nuo dažniausių lėtinių neinfekcinių ligų, t. y., piktybinių navikų, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų ligų, todėl rūkymo prevencija išlieka viena iš svarbiausių užduočių“, – sako minister.
2014 m. Lietuvoje kasdien rūkė vienas iš keturių 15–64 m. amžiaus gyventojų, kai palyginimui, Švedijoje – 11 proc.. Lietuva iš kitų šalių išsiskiria dideliu rūkančių vyrų procentu  – net 33 proc.
„Nerimą taip pat kelia rūkymo paplitimas tarp jaunų moterų ir vaikų: kasdien rūko 23 proc. 20-24 m. amžiaus moterų, o bent kartą per savaitę – 34 proc. Lietuvos 15 m. amžiaus berniukų ir esame pirmoje vietoje tarp ES šalių“, – sako R. Šalaševičiūtė.
Egzamino organizatoriaus VšĮ VIRTUS LT iniciatyvą remia bei prisideda ją įgyvendinant valstybinės sveikatos priežiūros institucijos, gydytojai ir socialiai atsakingo verslo bendruomenė.  Projekto globėja – Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.
Nacionalinis sveikatos egzaminas – tai gyventojų sveikatos žinių patikrinimas, kuriuo siekiama paskatinti domėtis ir rūpintis savo sveikata, padėti sugriauti mitus ir tikrovės neatitinkančius stereotipus bei surasti mokslu pagrįstus atsakymus į aktualiausius sveikatos klausimus. Pirmosios vietos laimėtojui – greičiausiai teisingai atsakiusiam į egzamino klausimus dalyviui – Birštono sanatorija „Eglė” dovanos savaitgalį dviem su naujausiomis sveikatinimo procedūromis. Kiti trys greičiausiai teisingai į klausimus atsakę dalyviai bus apdovanoti sportinės aprangos ir laisvalaikio gamintojos „Hummel“ komplektais. Dar trys dalyviai pelnys naujienų portalo lrytas.lt prizus.

Tautvydas Vencevičius

VšĮ VIRTUS LT direktorius

Mob.: 8 645 06350

EL.paštas: projektai@virtuslt.lt

DOMINUOJA AUTOMOBILIŲ KELIAMAS TRIUKŠMAS

gruodžio 9th, 2015 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui DOMINUOJA AUTOMOBILIŲ KELIAMAS TRIUKŠMAS yra išjungti)

 

            Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, siekdamas padėti savivaldybės administracijai numatyti kompleksines aplinkos triukšmo prevencijos priemones Kelmės rajone, kurios sumažintų aplinkos triukšmą ir jo poveikį žmonių sveikatai 2015 metų rugsėjo 10 d. organizavo aplinkos triukšmo tyrimų atlikimą Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje.
Triukšmo lygio matavimai buvo atlikti Kelmės Aukuro pagrindinės mokyklos, Kelmės laidojimų namų (Šilingo gatvėje), Kelmės bažnyčios, Kelmės lopšelio-darželio, Kelmės ligoninės, Tytuvėnų ligoninės bei Raseinių-Laucevčiaus gatvių kvartalo teritorijose.
Atlikus aplinkos triukšmo lygio tyrimus Kelmės rajono savivaldybės stebėsenos objektuose paaiškėjo, kad Lietuvos higienos normoje HN 33:2011 nustatytos ekvivalentinio triukšmo lygio ribos dienos metu, viršytos tik Raseinių-B. Laucevičiaus g. kvartale. Vakaro ir nakties metu ekvivalentinio triukšmo lygio ribos nebuvo viršytos.
Maksimalus triukšmo lygis dienos ir vakaro metu nustatytas visuose stebėsenos objektuose. Didžiausias triukšmo lygis užfiksuotas Raseinių-B. Laucevičiaus g. kvartale, matavimų metu sankryžą kirto 149 lengvieji automobiliai, 22 sunkiasvoriai, laidojimo namų teritorijoje Šilingo g. 6, matavimų metu pravažiavo 40 lengvųjų automobilių, atliekant matavimus Kelmės bažnyčios teritorijoje, matavimų metu pravažiavo 132 lengvieji ir 3 sunkiasvoriai automobiliai, todėl galime teigti, kad dominuoja automobilių keliamas triukšmas.
Nakties metu maksimalus triukšmo lygis neviršijo ribų tik Tytuvėnų ligoninės teritorijoje. Didžiausias triukšmas nakties metu stebimas Raseinių-B. Laucevičiaus g. kvartale net 73,5 dBA, matavimų metu (23.35-23.50 h) sankryžą kirto 45 lengvieji ir 2 sunkiasvoriai automobiliai.
Tyrimais nustatyta, kad triukšmas, kaip ilgai veikiantis lėtinis stresas, veikdamas per centrinę nervų sistemą, sukelia organizme įvairius sutrikimus, kurie gali sąlygoti įvairių susirgimų – hipertoninės ir išeminės širdies ligos, aterosklerozės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinių uždegimų, opaligės bei įvairių neurozių išsivystymą.
Trumpalaikis intensyvus triukšmas greitai sukelia klausos netekimą, o nuolatinis mažesnio intensyvumo triukšmas klausą veikia taip pat neigiamai, tik paslėptai ir lėtai. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, vystosi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Net, palyginti, nestiprus 60-70 decibelų triukšmas sukelia: galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija, sumažėja fizinis bei protinis darbingumas, pablogėja žmogaus klausos ir regos reakcijų greitis, vibracinis jautrumas, judesių koordinacija, didėja gamybinių traumų rizika.

 

Informaciją parengė Lina Balčiūnienė, Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė

 

 

 

 

 

Paminėta Pasaulinė AIDS diena

gruodžio 9th, 2015 | Posted by Lina Balčiūnienė in Aktuali informacija - (Komentarai įrašui Paminėta Pasaulinė AIDS diena yra išjungti)

 

  LIOLIU                                                                                    AUKURASUžkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui rekomendavus, Visuomenės sveikatos biuro  iniciatyva, Pasaulinei AIDS dienai paminėti buvo suorganizuotas protmūšis „AIDS: geriau žinoti“. Protmūšis – tai pakankamai nauja ir patraukli forma, kuri motyvuoja sužinoti daugiau apie žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV), jo sukeliamą ligą, jos plitimo kelius, prevenciją, gydymą, mokslo pasiekimus ŽIV ir AIDS srityse.
Pažymint pasaulinę AIDS dieną siekiama propaguoti brandesnį visuomenės, žiniasklaidos, sprendimų priėmėjų požiūrį į ŽIV infekciją ir susijusias problemas. Pastaraisiais metais Pasaulinės AIDS dienos šūkis kviečia siekti nulio naujų ŽIV užsikrėtimų, nulio diskriminacijos, nulio naujų mirčių nuo AIDS.
20151201_082449           DSC_8075 (2)   Kelmės rajono ugdymo įstaigos: Tytuvėnų, Pakražančio, Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos, Kelmės „Kražantės“ progimnazija, Kelmės „Aukuro“, Mockaičių, Liolių pagrindinės mokyklos, Jaunimo mokykla ir Kelmės PRC Tytuvėnų skyrius šią dieną paminėjo dalyvaudami proto mūšyje „AIDS: geriau žinoti“. Protmūšio klausimai buvo sudėtingi ir reikalavo iš mokinių susikaupimo,  žinių bei loginio  mąstymo. Šis renginys tapo puikia galimybe mokiniams pasitikrinti savo žinias ir sužinoti dar daugiau apie ŽIV/ AIDS.   Renginius organizavo mokyklose dirbančios visuomenės sveikatos priežiūros specialistės ir mokytojai. Nugalėtojams buvo įteiktos atminimo dovanėlės ir padėkos.

    REGINA KALBA    TYT.   20151201_140631

Vida Jonutienė, vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė