ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Gruodžio 1 dieną minima Pasaulinė kovos su AIDS diena

lapkričio 28th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Gruodžio 1 dieną minima Pasaulinė kovos su AIDS diena yra išjungti)

Gruodžio 1-ąją dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė kovos su AIDS diena. Taip visuomenei primenama apie ŽIV/AIDS socialinius, psichologinius aspektus bei būdus kaip galima išvengti užsikrėtimo žmogaus imunodeficito virusu.

AIDS – neišgydoma infekcinė liga, kurią sukelia žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV). Virusas pirmą kartą aptiktas 1980 m. Kalifornijoje. Genetiniai tyrimai rodo, kad virusas kilęs Afrikoje XX-to amžiaus pradžioje. JAV pripažino „AIDS“ kaip ligą 1981-ais metais. Manoma, kad šis imunovirusas kilo beždžionėse, kad beždžionių SIV virusas tapo HIV virusu, kai žmogus užsikrėtė beždžionių krauju, kai jas medžiojo ir maitinosi žalia mėsa. Tuomet įvyko SIV į ŽIV mutacija, virusas prisitaikė prie žmogaus ir tapo pavojingu jo gyvybei. (daugiau…)

Lapkričio 15-oji – tarptautinė nerūkymo diena

lapkričio 13th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Lapkričio 15-oji – tarptautinė nerūkymo diena yra išjungti)

Kasmet nuo rūkymo sukeltų ligų miršta 4,9 milijonai pasaulio gyventojų. Lietuvoje dėl rūkymo kasmet netenkama per 7000 gyvybių. Tabako gaminių naudojimas užima antrą vietą pasaulyje tarp mirties priežasčių.  Lapkričio 15 d. – puiki proga rūkantiesiems susimąstyti apie savo bei aplinkinių sveikatą. Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį yra minima Tarptautinė nerūkymo diena. Šia proga Lietuvos bei Pasaulio visuomenei siūloma atkreipti dėmesį į šio sveikatai žalingo įpročio  keliamas problemas.

Tabako rūkymas kaip masinis reiškinys egzistuoja keletą šimtmečių. XXI amžiaus pradžioje tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Ši narkomanijos rūšis lemia daug sveikatos problemų ir pirmalaikių mirčių. Pasaulyje plintantis rūkymas tampa vis didesne problema, turinčia įtakos sergamumui ir mirtingumui nuo  tabako sukeltų ligų.

Pasaulio banko duomenimis, maždaug trečdalis suaugusiųjų planetos gyventojų rūko.  Naujausio nuolatinių Lietuvos gyventojų žalingų įpročių paplitimo tyrimo, atlikto rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Factus Dominus“, duomenimis, Lietuvoje rūko beveik trečdalis 15–64 metų gyventojų (40,5 proc. vyrų ir 20,1 proc. moterų). Rūkymas  yra vienos iš dešimt mirčių priežastis. Rūkymo pandemija neaplenkė ir moterų. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad  vyrų rūkymas pasiekė piką ir truputį pradėjo mažėti. Tuo tarpu moterų rūkymas paplitęs mažiau nei vyrų, tačiau kasmet didėja. Tai siejama su specialia tabako pramonės strategija, orientuota į moteris, įvardijamos kaip perspektyvi rūkančiųjų rinkos dalis. Tabako reklamos rinkoje moterų rūkymas pateikiamas kaip modernumo ir gero gyvenimo simbolis. Per pastarąjį dešimtmetį jaunų moterų rūkymas išaugo penkis kartus, o nepilnamečių merginų rūkymo paplitimas pralenkė suaugusiųjų moterų rūkymo paplitimą.

(daugiau…)

Lapkričio 8-oji – Europos sveikos mitybos diena

lapkričio 7th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Lapkričio 8-oji – Europos sveikos mitybos diena yra išjungti)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 8-oji − minima kaip Europos sveikos mitybos diena. Šią dieną Europos šalyse gyventojai dar kartą raginami atkreipti dėmesį į ypatingą tinkamo maitinimosi svarbą sveikatai, organizuojami įvairūs renginiai, kuriuose pasakojama apie tinkamos ir sveikos mitybos principus ir taisykles tikslu padėti žmonėms suprasti sveikos mitybos pagrindus, kūno masės indekso apskaičiavimo ir vertinimo bei pagrindinių maistinių medžiagų reikšmę, supažindinti su kai kurių maisto produktų sudėtimi, rekomenduojamomis mitybos normomis, kad būtų suformuotas teisingas tiek suaugusių, tiek vaikų požiūris į mitybą.

Nors Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo sveikos gyvensenos bei mitybos, pastaraisiais dešimtmečiais Europos šalyse atliktų gyventojų gyvensenos bei mitybos tyrimų duomenys rodo blogėjančią gyventojų mitybos būklę bei didelį fizinį pasyvumą. Didžiausia Lietuvos, kaip ir daugelio kitų Europos šalių, gyventojų sveikatos problema yra lėtinės neinfekcinės ligos, tokios kaip kraujotakos sistemos ligos, arterinė hipertenzija, insultai, onkologinės ligos, kurių išsivystymo viena iš priežasčių yra netinkama mityba.

(daugiau…)

GYVENTOJŲ SVEIKATOS RAŠTINGUMO TYRIMO ANKETA

lapkričio 5th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui GYVENTOJŲ SVEIKATOS RAŠTINGUMO TYRIMO ANKETA yra išjungti)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (SMLPC) vykdo Lietuvos gyventojų sveikatos raštingumo tyrimą, kaip ir kitose šalyse, yra tiriamas įvairaus amžiaus žmonių sveikatos raštingumas (gebėjimai ieškoti ir suprasti įvairiais informacijos kanalais perduodamą informaciją apie sveikatą). Maloniai prašome perskaityti šios anketos klausimus ir pažymėti Jums tinkamiausią atsakymo variantą(-us) arba nurodytoje vietoje įrašyti savo atsakymą. Anketa anoniminė, savo vardo ir pavardės nurodyti nereikia. Anketą rasite:

http://www.smlpc.lt/lt/veikla/tyrimai_ir_analizes.html

Darže auga – sveikatą saugo

lapkričio 2nd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Darže auga – sveikatą saugo yra išjungti)

Mityba – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių žmonių sveikatą. Ikimokykliniame ir pradiniame mokykliniame amžiuje formuojasi mitybos įpročiai, paauglystėje tęsiasi ir galutinai susiformuoja daugelis gyvensenos bruožų. Retai vaikai, rinkdamiesi, ką valgyti, vadovaujasi sveikos mitybos principais. Nepakankamos žinios apie sveikatą skatina neigiamų nuostatų į sveiką mitybos formavimąsi, ugdo nesveiko gyvenimo stereotipą.

Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje 2012 metų spalio 16 dieną paminėta pasaulinė maisto diena. Sveikatos priežiūros specialistė  Danutė Andriulaitienė, padedant pradinių klasių mokytojoms, suorganizavo 1 – 4 klasių mokinių piešinių konkursą „Darže auga – sveikatą saugo“. Renginio metu pradinių klasių mokiniai supažindinti su sveikos mitybos principais, akcentuota, kad kasdien vartojant šviežių daržovių ir vaisių stiprėja ir ilgiau išsaugoma gera sveikata. Vaisiai ir daržovės aprūpina organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, skaidulomis. Beje, vaisiai yra puikus pakaitalas saldumynams. Piešdami vaikai dar kartą  įtvirtino žinias apie daržovių ir vaisių naudą žmonių sveikatai, savo darbelius pristatė mokyklos bendruomenei. Už dalyvavimą piešinių konkurse kiekvienai klasei buvo įteikti padėkos raštai, o už gražiausius išrinktus piešinius mokiniai  buvo apdovanoti Kelmės visuomenės sveikatos biuro skirtais prizais.

Sveikatos priežiūros specialistė  Danutė Andriulaitienė