Pasaulinė diena be tabako minima gegužės 31 dieną. Pasaulio Sveikatos Organizacija kasmet, minėdama šią dieną, atkreipia dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir mirtis bei siūlo priemones, užkertančias kelią tabako gaminių vartojimui ir plitimui. Tabako gaminių naudojimas užima antrą vietą pasaulyje tarp mirties priežasčių.
Tabako rūkymas kaip masinis reiškinys egzistuoja keletą šimtmečių. XXI amžiaus pradžioje tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Ši narkomanijos rūšis lemia daug sveikatos problemų ir pirmalaikių mirčių. Pasaulyje plintantis rūkymas tampa vis didesne problema, turinčia įtakos sergamumui ir mirtingumui nuo tabako sukeltų ligų.
Pasaulio banko duomenimis, maždaug trečdalis suaugusiųjų planetos gyventojų rūko. Naujausio nuolatinių Lietuvos gyventojų žalingų įpročių paplitimo tyrimo, atlikto rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Factus Dominus“, duomenimis, Lietuvoje rūko beveik trečdalis 15–64 metų gyventojų (40,5 proc. vyrų ir 20,1 proc. moterų). Rūkymas yra vienos iš dešimt mirčių priežastis. Rūkymo pandemija neaplenkė ir moterų. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad vyrų rūkymas pasiekė piką ir truputį pradėjo mažėti. Tuo tarpu moterų rūkymas paplitęs mažiau nei vyrų, tačiau kasmet didėja. Tai siejama su specialia tabako pramonės strategija, orientuota į moteris, įvardijamos kaip perspektyvi rūkančiųjų rinkos dalis. Tabako reklamos rinkoje moterų rūkymas pateikiamas kaip modernumo ir gero gyvenimo simbolis. Per pastarąjį dešimtmetį jaunų moterų rūkymas išaugo penkis kartus, o nepilnamečių merginų rūkymo paplitimas pralenkė suaugusiųjų moterų rūkymo paplitimą.