ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Rūkymo žala įvairiapusė. O kokia nauda?

gegužės 30th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Rūkymo žala įvairiapusė. O kokia nauda? yra išjungti)

Pasaulinė   diena be tabako  minima gegužės 31 dieną. Pasaulio Sveikatos Organizacija  kasmet, minėdama šią dieną, atkreipia dėmesį į tabako sukeliamas ligas ir mirtis bei siūlo priemones, užkertančias kelią tabako gaminių vartojimui ir plitimui. Tabako gaminių naudojimas užima antrą vietą pasaulyje tarp mirties priežasčių.

Tabako rūkymas kaip masinis reiškinys egzistuoja keletą šimtmečių. XXI amžiaus pradžioje tabako rūkymas yra labiausiai paplitusi priklausomybės liga. Ši narkomanijos rūšis lemia daug sveikatos problemų ir pirmalaikių mirčių. Pasaulyje plintantis rūkymas tampa vis didesne problema, turinčia įtakos sergamumui ir mirtingumui nuo  tabako sukeltų ligų.

Pasaulio banko duomenimis, maždaug trečdalis suaugusiųjų planetos gyventojų rūko.  Naujausio nuolatinių Lietuvos gyventojų žalingų įpročių paplitimo tyrimo, atlikto rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Factus Dominus“, duomenimis, Lietuvoje rūko beveik trečdalis 15–64 metų gyventojų (40,5 proc. vyrų ir 20,1 proc. moterų). Rūkymas  yra vienos iš dešimt mirčių priežastis. Rūkymo pandemija neaplenkė ir moterų. Pastarųjų metų tyrimai parodė, kad  vyrų rūkymas pasiekė piką ir truputį pradėjo mažėti. Tuo tarpu moterų rūkymas paplitęs mažiau nei vyrų, tačiau kasmet didėja. Tai siejama su specialia tabako pramonės strategija, orientuota į moteris, įvardijamos kaip perspektyvi rūkančiųjų rinkos dalis. Tabako reklamos rinkoje moterų rūkymas pateikiamas kaip modernumo ir gero gyvenimo simbolis. Per pastarąjį dešimtmetį jaunų moterų rūkymas išaugo penkis kartus, o nepilnamečių merginų rūkymo paplitimas pralenkė suaugusiųjų moterų rūkymo paplitimą.

(daugiau…)

Seminaras – Sveikos mitybos pagrindai ir maitinimosi problemos Kelmės VS biure

gegužės 30th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Seminaras – Sveikos mitybos pagrindai ir maitinimosi problemos Kelmės VS biure yra išjungti)

Šiaulių visuomenės sveikatos centro Kelmės skyrius kartu su Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru  2012 metų gegužės 29 dieną Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure surengė seminarą „Sveikos mitybos  pagrindai ir maitinimosi problemos“. Seminaras buvo skirtas mokinių maitinimo organizatoriams, asmenims, atsakingiems už mokinių maitinimą, viešojo maitinimo organizatoriams, valgiaraščių sudarytojams. Seminaro dalyviai buvo supažindinti su naujai įsigaliosiančio (nuo 2012 m. liepos 1 dienos) mokinių maitinimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarkos aprašo reikalavimais ir kontrole bei mokinių maitinimo  situacija Kelmės rajone.

(daugiau…)

TAFISA žaidynės kviečia į mankštą!

gegužės 28th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui TAFISA žaidynės kviečia į mankštą! yra išjungti)

Maudymosi sezonas prasideda!

gegužės 25th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Maudymosi sezonas prasideda! yra išjungti)

Prasideda vasara, o su ja ateina ir maudymosi sezono pradžia. Visoje Lietuvoje maudymosi sezonas oficialiai prasideda birželio 1-ąją dieną, todėl Kelmės visuomenės sveikatos biuras  vykdo  maudyklų vandens kokybės stebėseną. Vandens tyrimus  atlieka akredituota Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Vadovaujantis HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ tyrimai atliekami 8 Kelmės rajone įteisintose maudyklose: Kražantės upės užtvankoje Kelmės mieste, Giliaus ir Bridvaišio ežeruose Tytuvėnų mieste, Gauštvinio ežere Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje, Karklėnų ežere ir Vėjinės tvenkinyje Kražių seniūnijoje, Šaukėnų tvenkinyje Šaukėnų seniūnijoje, Girnikų kaimo tvenkinyje Užvenčio seniūnijoje. (daugiau…)

Fizinio aktyvumo esmė

gegužės 25th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Fizinio aktyvumo esmė yra išjungti)

Jau seniai įrodyta, kad geriausias jaunystės, žvalumo ir jėgos eliksyras – geras fizinis kūno grūdinimas ir judėjimas. Mes judame savo raumenų dėka. Raumenys sudaro 35-40 % viso kūno masės, todėl labai svarbu, kad jie būtų stiprūs. Jei žmogus nejuda, jo raumenys ima nykti – jų vietoje išsivysto riebalinis ir jungiamasis audinys, susilpnėja jėga, sumažėja raumenų apimtis ir elastingumas, žmogus pasidaro neveiklus, suglemba. Tik fizinis darbas, fiziniai pratimai, sportas neleidžia šiems neigiamiems reiškiniams vystytis. Sportuojantis žmogus išsiugdo gražias kūno formas bei laikyseną, sugeba gražiai ir plastiškai judėti.

Štai, kodėl taip svarbu būti fiziškai aktyviu nuo vaikystės!

Gegužės 10 dieną Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijoje vyko renginys: „JUDĖJIMAS – SVEIKATA – GROŽIS“, skirtas Pasaulinei judėjimo sveikatos labui dienai paminėti. Renginyje dalyvavo 1 – 4 klasių mokiniai, vyko tarpklasinės kvadrato varžybos.

Judėjimo sveikatos labui diena – tai  puiki proga prisiminti, kad fizinis aktyvumas yra būtina sveiko gyvenimo būdo dalis.

Sveikatos priežiūros specialistė  Danutė Andriulaitienė

Judėjimo sveikatos labui savaitė Kražantės pagrindinėje mokykloje

gegužės 22nd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Judėjimo sveikatos labui savaitė Kražantės pagrindinėje mokykloje yra išjungti)

Pasaulinė sveikatos organizacija  teigia, kad medicininės priemonės sveikatą ir gyvenimo trukmę sąlygoja tik apie 10 proc., aplinkos ir darbo sąlygos – apie 20 proc., paveldimumo faktoriai – apie 20 proc., o likusius 50 proc. lemia gyvenimo būdas.

Žmonės aktyviai judėdami gyvena turiningiau, sveikiau, linksmiau. Jie tampa ištvermingesni gyvenimo permainoms, atsparesni ligoms, labiau pasitiki savimi ir nėra tokie prislėgti gyvenimo rūpesčių.

Šiandien vis dažniau kalbame apie sveikatą, jos stiprinimą, sveikatos problemas bei sveiko gyvenimo būdo nuostatų formavimosi svarbą vaikystėje. Vaikų kasdienybę ir laisvalaikį vis labiau užvaldo televizija ir kompiuteriai. Vaikui kasdien rekomenduoja dvi – tris valandas aktyvaus judėjimo tam, kad užtikrintume sėkmingą viso kūno ir jo funkcijų vystymąsi.

Norėdami atkreipti Kelmės „Kražantės“ pagrindinės mokyklos mokinių bei mokytojų dėmesį į fizinio aktyvumo svarbą sveikatai, dorinio, meninio, technologijų bei kūno kultūros metodinė grupė visą savaitę organizavo rytinę mankštą, į kurią buvo kviečiami visi mokyklos mokiniai bei mokytojai.

Penktadienį ilgosios pertraukų  metu, mokyklos kieme buvo šokami  linijiniai šokiai, kurie visiems suteikė daug šiltų emocijų. Sveikatos priežiūros specialistė parengė stendinę medžiagą apie judėjimą bei jo įtaką sveikatai.

Mokiniams bei mokytojams svarbu aktyviai judėti, nes visa darbo diena daugiausia praleidžiama sėdimoje padėtyje ir tokiu būdu mūsų fizinis aktyvumas iš tiesų yra labai menkas. Nustatyta, kad fizinis aktyvumas yra viena iš būtinų sąlygų sveikų vaikų raidai, nes stiprina visus fizinio aktyvumo pajėgumo elementus: jėgą, ištvermę, greitumą, lankstumą.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rita Stonienė

Seminaras. Sveikatos mitybos pagrindai ir maitinimosi problemos

gegužės 16th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Seminaras. Sveikatos mitybos pagrindai ir maitinimosi problemos yra išjungti)

ASBESTO KELIAMAS PAVOJUS IR SAUGUS ASBESTO TURINČIŲ PRODUKTŲ TVARKYMAS

gegužės 14th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui ASBESTO KELIAMAS PAVOJUS IR SAUGUS ASBESTO TURINČIŲ PRODUKTŲ TVARKYMAS yra išjungti)
Kas yra asbestas?
Asbestas–tai gamtinis pluoštinis mineralas, netirpus vandenyje, šarmuose, rūgštyse, neskylantis šviesoje, atsparus temperatūros poveikiui, negaruoja, turi geras eksploatacines ir termoizoliacines savybes. Jį sudaro magnio silikatai, geležies, magnio, aliuminio, kalcio ir silicio oksidai. Priklausomai nuo oksidų sudėties ir kristalų struktūros, asbestas skirstomas į kelias atmainas: chrizotilą, amozitą, krokidolitą, aktinolitą ir kt. Visos asbesto atmainos yra pavojingos žmogaus sveikatai. 1976 metais asbestas įrašytas į Tarptautinio vėžio tyrimo centro kancerogeninių medžiagų sąrašą, kaip vėžį sukelianti medžiaga, turinti ilgalaikį 20-30 metų neigiamą poveikį žmogaus sveikatai. Todėl Europos šalyse buvo uždrausta gaminti, prekiauti ir naudoti visų rūšių asbestą bei gaminius ir medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto. Lietuvoje asbestas uždraustas nuo 2005 metų. Tačiau asbesto, kaip praeities liekanos, problema Lietuvoje išlieka, nes buvo plačiai naudojamas įvairiose pramonės srityse.

Paminėta Judėjimo sveikatos labui diena

gegužės 10th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Paminėta Judėjimo sveikatos labui diena yra išjungti)
Judėjimo sveikatos labui diena – tai  puiki proga prisiminti išskirtinę  fizinio aktyvumo  reikšmę lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai. Fizinis aktyvumas yra būtina sudėtinė sveiko gyvenimo būdo dalis. Visi naujausi psichologiniai ir fiziologiniai tyrimai patvirtina, kad mūsų kūnas ir siela yra visuma bei veikia vienas kitą. Jei esame prastos fizinės formos, mus dažniau aplanko liūdnos, pesimistinės mintys, mažėja produktyvumas darbe, atsiranda įtampa asmeniniuose santykiuose. Jei mūsų kūnas yra sveikas, smegenys gauna pakankamai deguonies, esame kūrybiški ir energingi, kasdienius darbus atliekame greitai ir su malonumu. Viena iš fizinio aktyvumo formų yra Šiaurietiškas ėjimas. Jono Graičiūno gimnazijos pedagogai ir dar grupelė entuziastų gegužės 8 dieną, gimnazijos stadione  mokėsi Šiaurietiško ėjimo technikos, nes Šiaurietiškas ėjimas:

 • -fantastiška treniruotė gryname ore;
 • -puikiai Jus atpalaiduoja po darbo dienos streso ir nuovargio nugaroje, pečiuose ir sprande;
 • -mažina stresą, gali pagerinti santykius šeimoje ir kolektyve;
 • -pagerina laikyseną ir eiseną;
 • -sumažina sąnarių apkrovimą;
 • -su tinkama mityba puikiai sprendžia antsvorio problemas;
 • -pagerina fizinę būklę, suteikia žvalumo ir pasitikėjimo savimi;
 • -mažina kraujospūdį ir cholesterolį;
 • -tinka tiems, kurie niekada nesimankštino ir nemėgsta tradicinio sporto rūšių bei sporto salių;
 • -sportininkams kompleksinėse treniruotėse;
 • -reabilitacijai po traumų;
 • visiems, kurie mėgsta išbandyti naujus dalykus.

Tarptautinė judėjimo sveikatos labui diena

gegužės 10th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Tarptautinė judėjimo sveikatos labui diena yra išjungti)

Sveika gyvensena – tai kasdienis gyvenimo būdas, kuris stiprina ir tobulina organizmo rezervines galimybes, padeda žmogui išlikti sveikam, išsaugoti ar net gerinti savo sveikatą. O fizinis aktyvumas – būtinas sveikos gyvensenos veiksnys!  Nors organizmo reakcija  į fizinį krūvį priklauso nuo fizinio aktyvumo rūšies, formos, dažnumo, intensyvumo, trukmės ir poilsio intervalų, bendrai galima teigti, kad jo bendras poveikis vaikų ir suaugusių organizmui yra labai teigiamas.

Nuo 2002 m. kasmet gegužės 10-ąją, minima Judėjimo sveikatos labui diena. Šios dienos tikslas  – propaguoti fizinį aktyvumą.

(daugiau…)