ILGO GYVENIMO PASLAPTYS: SVEIKA GYVENSENA, TYRAS ORAS, SAIKAS, BLAIVUMAS IR RAMUS GYVENIMAS
Header

Apsaugokime save nuo traumų slidžiame kelyje

vasario 28th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Apsaugokime save nuo traumų slidžiame kelyje yra išjungti)

Šiuo metu galime pasidžiaugti tik pailgėjusia diena, o žiemos šaltis dar nežada trauktis. Apledėjusios gatvės ir šaligatviai verčia susvyruoti ne vieną skubantį žmogų. Slidžiame kelyje turime būti ypač atsargūs. Dažniausios traumas, patirtos slidžiame kelyje – patempimai, raiščių plyšimai. Virsdamas žmogus po savimi neretai pakiša ranką. Tada galimi įvairūs rankos lūžiai. Jeigu nespėja atsiremti ranka, tuomet galva trenkiasi į šaligatvį ir patiria galvos traumą. Kartais griūdamas žmogus gali susilaužyti šonkaulius. Bet kokiu atveju po paslydimo, jaučiant negalavimus, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Kartais atrodo, kad trauma nedidelė, o padarius rentgeno nuotrauką, pasirodo, jog yra lūžęs kaulas. Todėl geriau nedelsiant išsiaiškinti ar paslydę išvengėte sužalojimų.

Ypač atsargūs turėtų būti vyresnio amžiaus žmonės, nes jų kaulai dažniau būna išretėję, trapesni. Kadangi pagyvenusieji krenta ne taip “lanksčiai”, jiems paslydus dažniausiai lūžta riešas, stuburas, kaklas, šlaunikaulis ar žąstikaulis. Tokiu atveju būtina, dėl galimų komplikacijų, kreiptis į gydytoją – jokiu būdu nesigydyti patiems. (daugiau…)

Seminaras. Sveikatos stiprinimo veiklos planavimas ir vertinimas ugdymo įstaigose

vasario 20th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Seminaras. Sveikatos stiprinimo veiklos planavimas ir vertinimas ugdymo įstaigose yra išjungti)

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kartu su Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru 2012 m. vasario 28 d. organizuoja regioninį seminarą „Sveikatos stiprinimo veiklos planavimas ir vertinimas ugdymo įstaigose“, skirtą visuomenės sveikatos biuruose dirbantiems vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistams.

Pagrindinė seminaro idėja – supažindinti šalies visuomenės sveikatos biurų vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistus su sveikatos stiprinimo programų rengimo, planavimo ir vertinimo praktiniais aspektais, siekiant paskatinti sveikatą stiprinančių mokyklų plėtrą vietos lygmeniu.

Maloniai kviečiame Jūsų įstaigos vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistą ar specialistą, kurio darbas susijęs su vaikų sveikatos klausimais, dalyvauti minėtame seminare, kuris įvyks 2012 m. vasario 28 d. 11 val. Kelmėje (Vytauto Didžiojo g. 58, Kelmės rajono savivaldybė, Tarybos posėdžių salė).

Kviečiame registruotis tel. (8 42) 752239 arba el. paštu kelmesbiuras@zebra.lt

(daugiau…)

Fizinis aktyvumas teigiamai veikia visą organizmą

vasario 20th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Fizinis aktyvumas teigiamai veikia visą organizmą yra išjungti)

,,Gimnastika, fiziniai pratimai, ėjimas turi įsitvirtinti kasdienėje buityje visų, kurie nori būti darbingi, sveiki, gyventi pilnavertį ir džiaugsmingą gyvenimą“-teigė Hipokratas. O kaip yra šiandien? Ar žmonės nori būti fiziškai aktyvūs? Ar jie supranta fizinio aktyvumo naudą savo sveikatai?

Fizinis aktyvumas paprastai apibūdinamas kaip „bet koks kūno judėjimas, kai, susitraukiant raumenims, energijos sunaudojama daugiau nei kūnui esant ramybės būsenos“.

Reguliaria fizine veikla užsiimančio žmogaus kūne vykstantys morfologiniai ir funkciniai pakitimai gali padėti išvengti kai kurių ligų arba jas pavėlinti, taip pat padidinti mūsų fizines galias.

(daugiau…)

Vasaris – sveikatingumo mėnuo

vasario 13th, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Vasaris – sveikatingumo mėnuo yra išjungti)

AKCIJOS ŠŪKIS „SVEIKATA YRA DOVANA, KURIĄ REIKIA PASIDOVANOTI SAU PAČIAM“ (Bodo Werner)

Akcijos tikslas – informuoti visuomenę apie sveikos gyvensenos svarbą ir naudą, propaguoti grūdinimąsi, judėjimą ir aktyvų laisvalaikio leidimą žiemos metu. Sveikatą stiprinantys renginiai padeda palaikyti žvalumą, energiją bei atsparumą ligoms. Labai svarbu į sveikatingumo ugdymo ir sąmoningumo gerinimo procesą bei fizinio aktyvumo skatinimo renginius įtraukti įvairių amžiaus grupių žmones – vaikus, suaugusius darbingo amžiaus ir pagyvenusius asmenis.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai mokyklose aktyviai dalyvauja renginiuose skirtuose sveikatingumo mėnesiui paminėti. Skaito paskaitas, veda pamokas, diskusijas, skatina užsiimti sveikatingumą skatinančia veikla. Svarbu, kad mokiniai suprastų ir nepamirštų, kad sveikata yra dovana, kurią reikia pasidovanoti sau pačiam.

(daugiau…)

Vasario 4-toji Pasaulinė kovos su vėžiu diena

vasario 3rd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Vasario 4-toji Pasaulinė kovos su vėžiu diena yra išjungti)

,,Nėra žmogaus, kuris, gilindamasis į save, sulauktų linksmų rezultatų“,- taip teigė M. K. Čiurlionis. Tačiau kai žmogus išgirsta diagnozę ,,vėžys“ – pasaulis tarsi apsiverčia, jame nebelieka saulės, viskas pasidaro tamsu.

Lietuvoje sergančiųjų vėžiu kasmet vis daugėja. Sparčiausiai augantis sergamumas piktybiniais navikais yra vyresnių nei 65 metų amžiaus asmenų grupėje, mažiausias – amžiaus grupėje iki 17 metų. Tačiau bendrai sergančiųjų vėžiu daugėja visose amžiaus grupėse. Dažniausia vyrų onkologinė liga yra prostatos vėžys, moterų – krūties vėžys.

Lietuvoje jau daugelį metų piktybiniai navikai – antroji tarp mirties priežasčių.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje apie 12 milijonų žmonių suserga įvairių lokalizacijų piktybiniais navikais, per 7 milijonus žmonių vėžys kasmet nužudo. Pasaulyje gyvena daugiau kaip 25 milijonai žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis.

Jei ir ateityje susirgimų piktybiniais navikais daugės taip sparčiai, prognozuojama, kad 2020 m. pasaulyje šia liga sirgs apie 16 milijonų žemės gyventojų ir apie 10 milijonų nuo jos mirs.

(daugiau…)

Informuojame. Nemokamos patikros dėl ŽIV laikas pratęstas iki balandžio

vasario 3rd, 2012 | Posted by VSB in Prevencinės programos - (Komentarai įrašui Informuojame. Nemokamos patikros dėl ŽIV laikas pratęstas iki balandžio yra išjungti)

Vasarą startavusi Užkrečiamųjų ligų  ir AIDS centro inicijuota socialinė kampanija  „Užteks tylėt.“ pratęsė nemokamos ir konfidencialios patikros dėl ŽIV laiką. ŽIV tyrimą visi pageidaujantys nemokamai gali atlikti iki  2012 m. balandžio 1 d.

ŽIV testas – vienintelis būdas sužinoti, ar asmuo užsikrėtęs žmogaus imunodeficito virusu. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, kraujo mėginys siunčiamas atlikti patvirtinamojo tyrimo.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai primena, kad ŽIV plinta:

• Lytinių santykių metu. ŽIV gali plisti per visų rūšių lytinius santykius: heteroseksualius ar homoseksualius, oralinius ir analinius, jeigu vienas iš partnerių yra užsikrėtęs.

• Per kraują (parenterinis): dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis (pvz., vartojant narkotikus), perpilant kraują.

• ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama jį krūtimi.

ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neplinta per orą. Daugiau informacijos apie ŽIV infekciją galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje http://www.ulac.lt/

 

Nemokamai ir konfidencialiai ŽIV tyrimą galima atlikti:

Ligų diagnostikos laboratorija ENDEMIK:

Šiaulių filialas, S.Daukanto g. 90.
darbo laikas: I–V 8–19 val., VI 10–14 val., VII nedirba,
Tel. 8 700 55 223